Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Kosarad tartalma
A kosaradban 2 DVD van.
Mozgasd az egeret ide, és megmutatjuk tételesen a tartalmát!
Rendelésed véglegesítése

Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-06-13
Agymanók 2.
Én vagyok a kapitány
Sirocco és a szelek királysága

2024-06-06
A figyelők
Az arcuk mindig előttem lesz
Bad Boys: Mindent vagy többet

2024-05-30
A szirén
Amikor leszáll az éj
Anyai ösztön
Garfield
Gekijoban Haikyu!! Gomi Suteba no Kessen

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Százkarátos szerelem
- RTL Három, 06:45
A macinacis focista
- Filmbox Plus, 06:50
Kilenc
- Film Mánia, 06:50
Ágyúgolyó futam 3 - Tövig nyomd a pedált!
- Ozone TV, 07:00
Titkok könyvtára 2. - Salamon király rejtélye
- Mozi+, 07:00

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Klaus Badelt (57)
Timothy Busfield (67)
Frances O'Connor (55)
Dave Franco (39)
Jason Mewes (50)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Mit hallgatsz most?
Viccek! - Ha van Valakinek egy jó vicce, vagy poénja, akkor azt itt elmondhatja!
Egy fiú bőrönddel - Vélemények
Vicces videók - linkgyűjtemény :-)
King Kong (2005) - Vélemények

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Kísértés az erdő mélyén aaaaa
T'Nia Miller aaaaa

 

Rhea Sylvia hozzászólásai

Ugrás Rhea Sylvia adatlapjára

elejére ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 végére

A Silla királyság ékköve (sorozat) - Vélemények

2011-04-02 05:59.09
Pedig hidd el, csak úgy tudod majd szeretettel "elengedni" a filmet, ha végig tudod nézni - még akkor is ha fáj. Azért boncolgatjuk annyira és annyiszor, hogy megtaláljuk az elfogadható magyarázatát az egésznek, hogy magunkban kereknek fogadjuk el.
Az is segít, ha összevetjük a történelmi valósággal és mindeközben tudjuk, hogy ez 1.350 évvel ezelőtt történt.
Meg azzal, hogy bárhogyan is történt, az megváltoztathatatlan.

Talán most megérted, hogy akinek ez mégis nehezen megy - és a többségünk ilyen - az miért tud ennyi bőrt lehúzni erről a témáról.

Mert időtlen és izgalmas. Mert a téma magját tekintve akár napjainkban is megtörténhetne. Mert a kosztümök, a nevek, a szokások mégis a más népek kultúráját, szokásait, életét mutatják. Mert az emberi viszonyulások annyira mások és mégis annyira hasonlók. Mert, mert .... és még sorolhatnánk, de minek.
Egyszerűen olyan film, ami a levetítése után gondolkodásra késztet, megragad az emlékezetedben, kutatásra késztet, az érzelmeidet megragadja, sírásra hangol, egy-egy dal bennemarad a füledben és a lelkedben, egyszerűen foglalkoztat.
Nem enged el, megfog, és lám, társakat, barátokat szerez az együttgondolkodás, együttálmodás.

Hozzáteszem, ehhez ilyen kiváló csapat kellett, akik ezt megálmodták, létrehozták. És ilyen zseniálisan játszó szereplők, akik életre keltették és a szívünket is elrabolták közben.

Nem ma lesz és nem is holnap, hogy tovább tudjál lépni, de ez jó. Az ilyen filmek azok, amelyek jó értelemben hatnak ránk, nemesítenek, művelnek és szórakoztatnak egyaránt.

Hát ne bánd, ha még nehéz a végét elfogadnod, ha még nem enged el, ha még szomorúságot okoz, ha még könnyezel.


2011-04-01 13:33.06
Az utolsó mondatodra válaszolva az gondolom, hogy Bidam még nem tudta feldolgozni azt a tényt, hogy az anyja eldobta őt, és nem tud mit kezdeni azzal, hogy most hirtelen egy éles nyelvű, tetteiben és gondolataiban sem kifogástalan, - egyébként a neki (egyenlőre még csak nagyon tetsző szívehölgyét sorozatosan bántó, annak az életére törő) is ártani akaró - nő akarja őt figyelemmel kísérni. Ne felejtsük el, Mishil máglyahalálra szánta a megismerkedésük idején. Igaz ugyan, hogy nem tudta akkor még, hogy Bidam a fia, de a kudarcáért (mert a kút előtt kétségessé tette Mishil Mennyei szolgálókénti tudását) ölni is képes lett volna. Ezek megmaradtak, és jó ideig meghatározták a viszonyát Mishillel szemben, és nem felejtette el akkor sem, mikor Mishil a saját oldalára akarta állítani.

A felfedezéstől és az egymás kóstolgatásától hosszú idő telt el, amíg elkezdtek egymáshoz közelebb kerülni. Azért Dokman 8 évig volt koronahercegnő, és mindvégig ismerkedtek egymással Mishil-Dokman-Bidam.


2011-04-01 13:12.47
Nálad a pont!

Mert igaz, hogy Mishil tudtára adja Bidamnak, hogy tudom, hogy tudod, hogy tudom......
de igen, valóban mondja, hogy a szíve hölgyének a figyelmét akarja felhívni a viselkedésével, majd - ahogy helyesen látod - folytatja a szülőkkel való hasonlatával.
Hogy aztán Bidamból azt a dühös, "ádáz" tekintetet melyik váltja ki? Vajon az, hogy az anyja átlát rajta, vagy az, hogy még gúnyolódik is ezen? Azért dühös, mert igazat mondott az anyja, vagy azért, mert ezzel azt is tudtára adta, hogy ettől kezdve kiemelten fogja figyelni? (Ezek a burkolt megjegyzései teszik felejthetetlenné és megfejthetetlenné Mishilt. Érdekes, hogy Solvonon kívül csak Dokman és Bidam tudja követni Mishil gondolatmenetét. Dokman azért, mert zseniálisan Mishil fejével próbál gondolkodni, azaz ráhangolódni, Bidamban pedig kódolva vannak az anyja génjei)


2011-04-01 13:05.01
A Szellőrózsa c. vers a Silla egyik betétdala, amelyik minden szerelmes jelenetnél felhangzik. Nevezetesen egyik legszebb rész, amikor Yousin szerelmi vallomásában lemond Dokman és a saját szerelméről, és csak mint uralkodónak ajánlja a szívét és a kardját. Akkor hangzik fel a dal a hagyományos koreai húros hangszeren.
(a 27. rész elején)
Aztán amikor Dokmán Bidam után megy a Misil szentélyébe és ott mondja el a férfinek, hogy mennyire szüksége van rá, és (végre) átölelik egymást. Akkor ismét felhangzik a dal, de most egy nő énekli a dalt. (58. rész második fele)


De a film közben is fel-felhangzik többször is, mikor megható érzelmekkel - érzésekkel teli jeleneteket mutatnak.

És azt hiszem, (bár lehet, hogy tévedek), de ez a zene szól akkor is, mikor a - szinkronizált változatban - Bidam elindul a "halálúton" Dokmánhoz.

De felhangzik rövid időre, mikor Yousin elmondja Bidam utolsó szavait, és Dokmánnak eszében villan az a jelenet, amikor a nevéről beszélnek. (62. rész)


2011-04-01 12:18.32
Egyébként ajánlom, hogy a végét egy darabig ne nézzed. Hagyd abba Mishil halálánál. Várj, amíg majd el tudod fogadni a végét is. (én is így csináltam, és van, hogy még most is megállok az utolsó két rész előtt, mert az nagyon fáj. A "halálutat" majdnem mindig átugrom, megállok Bidam - Yusin párbeszédnél, aztán folytatot a halálra sebzett Bidam suttogásánál. Onnantól már csak a könnyeim akadályoznak, hogy végignézzem. Persze van, hogy az utolsó kockákat viszont többször visszanézem. Hát így....


2011-04-01 12:06.15
Hááát tudod szégyenlem kicsit, de már nem is számolom, hogy hányszor néztem meg. Úgy tisztességesen az elejétől azt hiszem 4-szer, de azt, hogy hányszor nézek bele egy-egy jelenetbe, azt nem tudom. Mert ha - mint most az elemzésekkor - eszembe jut valami, akkor addig keresgélek, amig rátalálok és mindig akad közben olyan, amire addig nem is figyeltem fel. Tudod a Szellőrózsa c. zene miatt vagy 6-szor néztem át egy-egy jelenetet, hogy hol mindenhol, milyen mondanivaló motívumaként hangzik fel a dal. A zenéje (szerintem) sokkal szebb, mint a szövege. Ennél sokkal kifejezőbb szövege van akár a Balbambalbambo-nak, vagy a kimondottan a főszereplőknek személyre szabottan készült dalok szövegeinek.

Most kicsit elmolyolok azon, hogy Dokman igazából mégsem nélkülözte a testi szerelmet, na meg mint kiderült, férje is volt. Kicsit letörtem, hogy az nem Bidam volt, de végül is meg tudom érteni őt.
(Gonosz leszek: Azért ebben is követte volna Mishillt?!? Legfeljebb nem használata őket olyan módon a céljai elérésében, mint azt Mishill tette.)


2011-04-01 09:39.23
Bidam = Védelmező Fekete Felhő
(a név jelentése)


2011-04-01 09:02.03
Érdekes attól kezdve, hogy Misill rájön valójában kicsoda Bidam, bár titkolja, egyre nagyobb figyelemmel kíséri a tetteit. Amikor megjelenik a Hwarangok versenyén, még csak érdeklődik. Amikor legyőzi Bojongot, már látni, hogy igazából tépelődik, hiszen rajta kívül tán csak Solvon tudja, hogy Misill két fia versenyez, és Bojong volt, aki elbukott. Ezért vígasztalta, ölelte meg Misil Bojongot. Önmagát próbálta legbelül megosztani a fiai között.
Amikor aztán a verseny után találkozik Misill és Bidam, akkor vágja oda félreérthetetlenül az anya a fiának, hogy ő a versengést úgy értelmezi, Bidam az anyjának akart bizonyítani a verseny során. (Ezzel be/és elismerve azt, hogy Bidam a fia, és azt, hogy tudja azt is, Bidam tisztában van azzal, hogy Ő Misil kicsodája Bidamnak. Egyben tudatva azt is, hogy Misil mindezt tudja és vállalja). Na ez kissé kacifántosra sikerült, ez a tipikus példája annak, hogy Bidam tudja, hogy az anyja tudja, hogy Ő Bidam tudja......


2011-04-01 08:32.04
"az életét adta azért, hogy a halálút végén úgy szólíthassa Dokmánt, ahogy senkinek nem szabad."

Igen, ennyi jutott, mert azt, hogy szeretlek, ott a nyilvánosság előtt nem mondhatta el neki, viszont ez volt az üzenet, amit csak ketten tudtak, értettek. Végül is ugyanazt jelentette! És elérte a célját, mert Dokmán - miután Yousin nagy nehezen csak elmondta, mi volt Bidam utolsó szava - emlékezett a kettőjük között lezajlott jelenetre, és tisztába jött az üzenet tartalmával.
Ezért mondta Yousinnak a sziklánál, hogy voltak akik segítettek, voltak akik védtek, voltak akik támadtak és voltak akik ..... szerettek. Majd a halálát követő totálképen hozzák az összetartozás gyűrűjét az ujján, amire rámered Yusin. (Hiszen amikor Dokmán szobájában beszélgettek az utolsó szavakról, akkor még nem volt a kezén a gyűrű). Ő is ekkor értette meg, hogy Dokmán igenis szerette Bidamot.


2011-04-01 08:22.16
Ajvéééé! Pussz meg minden egyetértésem!!!!!


2011-04-01 08:04.14
Igen, igazad van. Munno nagy hibája ez Bidammal szemben. Hiszen Bidam a szemére is veti, hogy miután gyermekként - hogy megvédje a rá bízott könyveket, és hogy Munno dícséretét kiérdemelje - megölte azokat, akik elrabolták tőle ezeket az értékeket, nos attól kezdve Munno (aki sohasem magyarázta el, hogy ebben hol és mit hibázott) soha többé nem úgy bánt vele, mint korábban. Pedig - emlékeztette - addig úgy tisztelte a mesterét, mintha az apja lett volna. Majd Munno szemébe mondta, hogy attól kezdve félt tőle, de "hogyan félhet egy mester a tanítványától" majd sírva emlékeztette mesterét arra, hogy legalább megölelhette volna. Szerintem, akkor első ízben gondolta végig Munno, hogy mi minden hibázott Bidám nevelése kapcsán. Sajnálatos, hogy mégsem tudott változni vele szemben a későbbiekben sem.
Engem borzasztóan irritál, hogy csak üvöltözni tudott vele szemben, míg Yousinnal-Dokmánnal normális hangnemben beszélgetett mindig. Ha csendben szólt Bidamhoz, az annak a jele volt, hogy valami nagyon fájó dolog következik. Így volt, amikor a Hwarang verseny után felszólította, hogy készüljön, mert elhagyják az udvart és még sok tanulnivalója van Bidamnak. Csak akkor már a tudomására hozta a fiúnak, hogy a könyveket soha nem fogja neki adni, mert nem látja arra érdemesnek.
Ez indította el Bidamban a "akkor is az enyém lesz, mert nekem ígérte, nem adom másnak, megszerzem, mert az az enyém" gondolatsort, és ennek eredményeként szállt szembe tettlegesen is a mesterével. Bár azt kötve hiszem, hogy valóban megölte volna!!! Hiszen szerette, és miután mások megsebesítették, otthagyta a számára borzasztóan értékes "tulajdonát" eszeveszetten rohant (hátán a mesterével) orvosért, hogy megmenthesse annak az életét. Ezért döbbent rá Munno, hogy mekkorát tévedett Bidam megítélésében végig, az egész együtt töltött idő alatt.


2011-04-01 06:22.59
Kedves ET!


Ne haragudj, de Bidam szerelemre ébredését illetően nem tudok Veled egyetérteni.
Való igaz, hogy az elején csak sajnálja, majd segíti, vígasztalja, megnevetteti. És lassanként alakul át a jópajtási-baráti kapcsolat az Ő részéről rajongássá, lángoló szerelemmé.
Ez pedig már Misil életében megtörténik. Hiszen a hercegnővé emelését követően tulajdonképpen az egész környezete számára nyilvánvaló (talán ketten nem tudnak róla: Dokman és Bidam). De azért tesz is oylan kijelentéseket, ami egyértelművé teszi az érzelmeit. Misillel találkozva figyelmezteti, hogy az intrikái nem fognak sikerülni, mert "az én Dokmán hercegnőm" már akkor uralkodónak készült, mikor még névtelen, hatalom nélküli menekültként indult Silla meghódítására. Aztán mikor elmennek együtt kirándulni az anyjával, és Misil nyiltan rákérdez: Szereted? Na látod, szerintem akkor szembesül először ezzel a szóval kimondva. Erre válaszolja, hogy "olyan vagyok mint a kacsa, őt láttam meg, megyek utána". De már tudatosan és örömmel vállalja fel az érzéseit.Misil pedig még a halála perceiben is erről a szerelemről, a vele kapcsolatos érzésekről beszél vele. Ekkor adja a végzetes tanácsát: a szerelem az, amikor mindent elveszünk attól, akit szeretünk.
Ezért fogadja meg a királynő koronázásakor Bidam: Elveszem mindenedet amid csak van.
Később azonban - az együtt munkálkodásuk alatt, illetve az egyre erősödő szerelme hatására ezt visszavonja, pont az eljegyzéskor, az anyja emlékhelyén. Akkor fogadja meg azt, hogy semmit sem akarok többé tőled, mindent csak neked akarod adni.
A bizalmatlanság azonban, amit Csuncshu még "segítve a sorsnak" erőteljesen megerősít benne az eredményezi, hogy a szerelmét bizonyítandó elfogja a lázadókat - ezért megy utánuk, ahelyett, hogy Dokman kérésére az erődöt építené. A merénylet pedig Cshuncshu állítását igazolja, és azt, hogy a királynő tényleg mégsem bízik benne. Ezért áll a lázadók élére. De a trónfosztás és a csata mind-mind azért történik az Ő közreműködésével, hogy ha győz, akkor mint győztes mindent felajánljon Dokmannak. Csak és kizárólag ez a cél vezeti, egyáltalán nincsenek önös érdekei. Mikor azonban kiderül a cselszövés és megöli a kereskedőt már tisztán látja, hogy minden elveszett.
Hiába ártatlan, hiába nem akart soha mást, mint Dokmán szívét elnyerni (mert a hatalom elnyerése az csak eszköz és út volt Dokmán szerelmének elnyeréséhez, a saját szerelmének bizonyítására) a világ nem látja a szíve szándékát, csak a látható történésekből ítél.
Rájött, hogy akkorát hibázott a királynő bizalmának elvesztésével, amit hiába bizonygat, senki nem fogja elhinni. A legfontosabb azonban az, hogy nem is akar már bizonyítani.
Elrontottam, elbuktam, vállalom!!!
Csak annyit szeretne még mondani Dokmánnak, hogy szeretlek. Kimondani kertelés nélkül, félreérthetetlenül, nyiltan, őszintén. Nem akart ő megbocsátást, felmentést. Saját maga döntött a büntetéséről.
De az utolsó "szó jogán" élőben szerette volna elmondani mindazt, amit addig mindketten csak virágnyelven tudatták a másikkal.

Vállalta a "halálutat", tudatosan indult a halálba. Ha emlékszel, Yousinnal való találkozásakor ez világosan kitűnt. Előtte felrémlett az anya hozzá intézett utolsó mondata, majd megkérte Yousint, hogy a "félbemaradt párbajukat" fejezzék be, "Megteszed?" kérdezte, ami nyílt kérése annak, hogy a riválisa kardjától szeretne meghalni.
És megtörtént, úgy halt meg, ahogy az utolsó kívánsága szerint szerette volna.


2011-03-31 19:35.36
Bocsáss meg, de ellent kell mondjak annak a teóriádnak, hogy Bidam a trónt is szerette volna (önmagában). Lehet, hogy a történeti valóság erről szól, de a film cselekménye nem igazából.
Hiszen miért kellett neki a trón? Hogy Dokmannak adja, hogy fel tudja ajánlani neki. Mit mondott az anyja szentélyében az eljegyzésekor? Semmit nem ér a hatalom, a hírnév, nem számít. Fontosabb számára Dokmán könnye, mint a trón felé vezető út.

Ha Dokman ezt tudta, látta, érezte volna, ha hitt volna abban, hogy Bidam az első perctől kezdve önzetlenül igazi szerelemmel szereti, akkor nem kételkedett volna benne.
Ha Bidam elhitte volna, hogy Dokman valóban hisz neki, hogy vele akar élni, hogy meg akarja menteni, akkor Bidam is kitartott volna a királynő mellett. De megint bizonyítani akart. Megszerzem a hatalmat - Neked királynőm! Ezt fogadta meg, mikor lehullt a csillag, akkor is.


2011-03-31 19:29.17
Igen, akkor jött tisztába azzal, hogy Dokmán nő.
Ne felejtsd el, hogy a katonák között - már akkor is - voltak azonos vonzódású kapcsolatok. Erre utalt annak idején Bodjong apró barátja, mikor Dokmánt az utcán le akarták vetkőztetni, hogy annyira lányos kinézetű! Emlékeztek, még a kadétok idején, mikor a zászló körüli mizéria folyt. Akkor ugrott egymásnak a két Hwarang csapat, ami párbajjal végződött volna, de közben kitört a pekcseiekkel a háború.

Szóval visszatérve Dokmán nőiségére, illetve Bidám gyanujára. A barlangban csak egy lányos arcú, ijedt szemű kadétot, félős kadétot akart megnyugtatni a kacsintásával. Egészen a folyóba ugrásig egy gyenge, támogatásra szoruló, ijedt és valamiért üldözött fiatal fiúra gondolt, akit Yousin valamiért kiemelten támogatott. (Akár arra is gondolhatott, hogy Yusin meg a fiatal fiú...) De láthatóan ez őt nem nagyon foglalkoztatta, nem érdekelte az ilyesfajta irányultság. Ezért lepődött meg a vízparton, mikor meglátta a nyitott ruhából elővillanó, a mell lekötésére szolgáló árulkodó ruhadarabot. Meg is jegyezte azonnal, hogy ettől volt olyan erőtlen Dokmán fegyverforgatása. És innentől kezdve nézett más szemmel Dokmánra.


2011-03-31 18:16.36
Abszolut igazad van abban, hogy kezdetekben ez volt a vezérelv Bidam és Dokman kapcsolatában. Ez változott az idők folyamán, ahogy az alábbiakban már leírtam. Igaz, elsősorban Dokman szemszögéből láttatva.
Bidam számára valahol a szeretet, a melegség, a gondoskodás, a felelősségtudat, a fájdalom, a bánat, a bátor kiállás, a harcok vállalása, a gyengeség/gyengédség, a valakihez tartozás, a ragaszkodás, elfogadás, a vidámság, a megbocsátás, a szerelem.
Az már más kérdés, hogy ki mit és hol rontott el, mikor miért változott a bizalom.
Mert azért Dokmán sem bízott feltétel nélkül Bidamba. Gondoljuk el, vajon miért adott írásos felhatalmazást Bidam megölésére Csuncsunak?
Szóval a bizalom mindkét oldalról meglehetősen ingatag volt. És ez nem csak Bidam hiányossága, vagy hibája.


2011-03-31 17:11.30
Szellőrózsa

Ha így fordítanék hátat,
Ha így tűnnék el,
Sosem bomlanék ki neked.
Csak nézlek és szeretnélek
mindig behunyt szemekkel szeretni.

Látlak, anélkül, hogy néznélek,
Hallak, anélkül, hogy hallgatnálak,
Mint a szellőrózsa,
mely a lélegzetedtől újraéled.

Vágytalak elérni, de nem érlek el,
Vágytalak átölelni, de nem ölelhetlek,
Megérintetted a szívem.

A hosszú-hosszú éjszaka után
felismered-e majd
a könnyekben mosolygó szerelmet?

Vágytalak magaménak tudni,
de nem vagy az enyém,
Vágytalak elérni, de nem érlek el,
Mint egy szellőrózsa,
mely lélegzetedtől éled újra.

Látlak, anélkül, hogy néznélek.
Hallak, anélkül, hogy hallgatnálak.
Széthullva a szélben,
betöltve a szívedet.


Ez az a dal, ami minden szerelmi jelenetben felhangzik. Néha csak zene, néha női, majd férfi énekszám aláfestéseként. A szöveg szerintem önmagáért beszél. Mindent elmond, minden szerelmi szituációban életszerű. Hiszen a három ember (Dokman-Yousin-Bidam) minden érzelme, vallomása benne van.


2011-03-31 17:01.21
A filmben többször ugranak az időben: Dokman a sivagaban 15 év.
A kadétoknál eltöltött idő: min. 5, max 7 év, amíg hercegnőként ismerik el.
Hercegnőként minimum 8 év.
Királynőként 15 év

Így jön ki egyébként a királynő történelmileg is követhető 45 életéve.


2011-03-31 16:53.44
Maximálisan egyetértek Veled abban, hogy a
Yousin-Dokman kapcsolat megalapozódása az első, a nagy, a felejthetetlen szerelmek idejére tehető. A kadét és a parancsnok klasszikusan utállak/kedvellek/szeretlek fokozatait láthatjuk kibontakozni. Meg Yousin állhatatos, Grál-lovagos hozzáállása, amikor rájön, hogy a kiskadét: nő!
Féltőn óvja Dokman titkát, igyekszik nem változtatni a lánnyal kapcsolatos viselkedésén, amin néha átüt a féltés, a ragaszkodás! (A pekcseiekkel szembeni harc, ahol Dokman a mocsárban megsebesül, és Yousin örjöngve indul a keresésére!!!) Aztán a származás felfedése körüli bonyodalom, mikor az általa mélységesen tisztelt Chom-yong hercegnő szemébe mondja, és vállalja, hogy inkább elhagyja a szolgálatot, mert számára Dokman mindennél fontosabb. Az önfeláldozó betegápolás, a reményvesztett magába roskadás, mikor Dokman elküldi, a lehetőség megcsillanásakor (kettéváló szikla) a támogató melléállás eszeveszett kutatása, a hűségeskűvel megerősített szerelmi vallomás/lemondás! Ez mind-mind Yusin, aki a királynő haláláig tartja adott szavát. (Senkit ne befolyásoljon az a tény, hogy közben megnősült.) A 25. részben nagyszerűen megformált szerelmi vallomása előre vetíti azt, hogy többé már nem a szerelme, hanem az uralkodója immáron Dokmán. "Egyedül kell végigmenned a sötét úton!! De én szorosan MÖGÖTTED megyek és segítelek". Világos, egyértelmű és tisztességes. De mert ez az első szerelem, mindkettőjüket végig kíséri egy egész életen át.

Bidam-Dokmán kapcsolat!
Bidam a pajtás, barát, segítő, harcos, hős, támasz, FÉRFI. Körülbelül ez a sorrend úgy, hogy közben még segít Dokmannak átvészelni a szerelmi bánatot, az elvesztés felett érzett fájdalmat is.
Ő lesz a hű barát, a bármikor igénybe vehető segítő, a bátor harcos, a hős életmentő, a furfangos ötletelő, a Mishil konfliktusban láthatatlanul is biztos támasz, trónrasegtő, önfeláldozó hű barát, a kémhálózat, a titkosrendőrség megalapítójaként fáradhatatlan és felülmúlhatatlan bizalmas. Es lassal lassan a királynő tudatába beépülő: a figyelmes, a mindig bátorító, mindig felvidító, mindig udvarias, állandóan és szemmel láthatóan rajongó, sohasem tolakodó FÉRFI.
Egyetlen hibával, az pedig a végzetes szeretetéhség, és az ebből fakadó, az örökké a bizalom hiányában szenvedő, a "kacsamamáért" remegő, az elvesztés félelmével küzdő szerelmes.
Ez az örökké a szerelemért bizonyítási kényszert érző félelem vezet Bidám bukásához.

És igen, a rivalizálás, a féltékenység sokat rontott a két férfi kapcsolatán. Ketten együtt mit tudtak volna elérni!

Ja, és szegény Alchon - róla majd később!!!! Ő sem akármilyen jellem, sőt jellem óriás!


2011-03-31 16:25.28
Az hiszem - remélem jól emlékszem - hogy amire hivatkozol, az a Queen Seon Deok (Silla) c. film kapcsán Kim Nam Gillel készített riport első részében hangzik el.
Nem Gil elmondja, hogy elsőre nem is akarta elfogadni a felkérést Bidam szerepére, mert előtte is kosztümös filmet forgatott: Portrait of Beauty és emiatt nem akarta, hogy beskatulyázzák.
Aztán mikor meséltek Bidamról, és megkapta a forgatókönyvet, akkor kezdett el gondolkodni a szerepről. Miután végigolvasta és sírta a forgatókönyvet, sokat beszélgettek erről a rendezővel, és a forgatókönyv írókkal. Viszont az ő szerep-elgondolása némiképpen más volt, mint a forgatókönyv íróké, ezért bizonyos kompromisszumot kötöttek. Hagyták, hogy némileg változtasson a szereplő jellemén, kihagyták a kora gyermekkori eseményeket, és megengedték, hogy olyan "ütőssé" tegye a belépőjét, amilyené elképzeli, ha az nem ütközik a többi szerep - és szereplő - eddigi tevékenységével.

Egyébként egyetértek Veled, szerintem a Sillához - eddig még - nem sikerült színvonalában jobb filmet készíteni. Valószínűleg eljön majd az idő, amikor ez megváltozik, de az még a jövő történése lesz. Ilyen nagyszerű témával, ilyen tehetséges rendező-forgatókönyv írói gárdával, a filmben szereplő színészi tehetségek igényes válogatásával, az általuk igényesen életre keltett szereplőkkel, a Bidámot megformáló zseniális és utánozhatatlan Nam Gillel az élen, nos ez nagyon nagy kihívás lesz a koreai filmszínház- művészet számára.
Remélem, hogy sikerül majd, mert általa csak és kizárólag a nézők gazdagodnak élményben (ők meg természetesen anyagiakban), méghozzá megérdemelten.


2011-03-31 15:35.49
Jajj! MOst nézem a Hwarangh versenyt, mikor megjelenik Bidam és bejelenti, hogy ő is indul. Volt annak némi bája, hogy Chilsukkal szemeznek, és megy a bajuszok alatti mosolygás oda-vissza. Meg a szemvillanások. Eszméletlen ez a pasi.
Tetszik, hogy láthatóan Chilsuknak is van humora!!!!!!


2011-03-31 15:26.55
Nem, nem akarom teljesen felmenteni én sem. Volt/lett volna bőven ideje Bidamnak is, hogy tegyen annak érdekében, hogy tudatosabbá váljék.
De azt gondolom, még élvezte is, hogy viszonylagos függetlensége van a hercegnő mellett, hogy megengedhet magának némi szabadosságot.
Ne felejtsük el, majd 20 évig élt így. És ez számára sem volt kimondottan boldog időszak. Magának Munnonak veti a szemére, hogy miért nem ölelte meg sohasem, miért félt tőle - az akkori kisfiútól.
Mégis azt mondom, nem volt aki mintát mutatott volna neki, csak vakon próbálkozott. És "mint egy kacsa" igazodott valamelyest Dokmán elvárásaihoz.
Talán, ha nem annyira irigy Yousinra, ha nem a féltékenység motiválta volna, akkor akár példaképe is lehetett volna és nem vetélytársa.
Mert tudjuk, látjuk, tiszteli benne a bátorságát, a kitartását, és a stratégiai lángelméjét.
De Bidamban nem volt kitartás (nem tanították meg rá, a vérében meg mást örökölt), a cél érdekében nem törődött az eszközök felhasználásában (Mishil öröksége), befolyásolható volt (nem tanították meg az intrikák kezelésére) elszigetelt volt (ami megfelelt neki, de Munnótól is ezt látta).
Nem felmenteni akarom, csak láttatni, hogy mi minden hiányzott a neveléséből, mennyit jelent a felelősségteljes, szeretettel teli, értő és empatikus nevelés. (Ajjaj kibújt belőlem a szoc.ped.) De hiszem és vallom, más lett volna a sorsa, ha ezek a dolgok pozitív formában épülnek bele a nevelésébe és az életébe. Ha az értékeit erősítik és a hibáit nyesegetik, felülmúlhatatlan uralkodó/vagy annak társa lett volna belőle.


2011-03-31 14:50.21
Tisztelem, szeretem Nam Gilt a színészt, a teljesítményét pedig, amit a filmben nyújtott szinte fokozhatatlannak tartom. (Mondjuk nehéz is lesz a jövőre nézve ezt a szintet tartania. Minden alakítását ehhez fogják majd viszonyítani.)
A történetet - most a filmbéliről beszélek - végig gondolva azonban úgy érzem, hogy a forgatókönyv írói Bidam szerepével kapcsolatban kicsit maszatoltak. Hiszen pontosan a szeretet nélküli, bizonyítási vágyból akár ölni is képes kisfiú sorsát nem bontották ki úgy, ahogy azt lehetett volna. Mert ugyan Munnonak mibe került volna elmagyarázni, hogy amit tett az miért volt rossz, miért tilos. Addig szeretettel foglalkozott vele, noha talán a simogatás, ölelés hiányzott a nevelésének eszköztárából. De mégis türelemmel, következetesen és irányítva próbálta terelgetni a majdani uralkodás felé. A könyv megvédése után meg sem próbált mentséget keresni/találni a gyermek viselkedésére. Pedig tudta kinek a gyermeke, tudta, hogy milyen örökölt gének munkálnak benne. Tudta, milyen okos, éles eszű fiucska, akiben észre kellett volna vennie a hűséget a tanára iránt, a rá bízott érték minden áron való megvédésének az igenis értékelhető mozgatórugóját. A kivitelezés módját tekintve kellett volna elmagyarázni az emberi élet fontosságát, mindenek felett valóságát. Nem félni kellett volna ezt követően a fejlődő gyermektől, hanem a szeretet és az értelem segítségével terelgetni. Mi mindent tudott volna belőle kinyerni, ha az értékeit akarta volna felszínre segíteni. Talán még a mesterén is túltett volna. (Most azon gondolkodtam el, hogy nem ettől félt-e igazából Munno?) Nagyon nagy bűne az Munnonak, hogy Bidam úgy nőtt fel, hogy hiányzott a szótárából és értékrendjéből a szó: szeretet, bizalom, félelem, önfegyelem, kiegyensúlyozottság, megbecsülés.
De Dokman legalább ennyire hibás, hiszen a találkozásuk után tisztába jött, hogy milyen közegből került melléje Bidam. Tudott különbséget tenni Yousin-Alchon tudása, tanultsága, értékei és Bidam vadóc viselkedése, hiányosságai és értékei között. Ha neki fontos és lelkének kedves lett volna Bidam, akkor ugyanolyan szeretettel és segítőkészséggel kellett volna feléje is fordulnia, mint tette azt Yousin esetében.
Ha vele is olyan következetes és szeretetteli bizalmas odafigyelés lett volna a kettőjük kapcsolatának az alapja (mint Yusinnal tette), akkor Bidam sohasem kételkedett volna benne. Persze a férfiúi hiúság akkor is munkált volna benne, de korántsem okozott volna akkora törést a királynő vele szemben mutatott viselkedése, a bizalmának a hiánya. Mert akkor az együttmunkálkodásban eltöltött évek alatt meg- és kiismerhette volna annyira Dokmant, hogy az megalapozta volna a feltélen bizalmat és hűséget.

Tehát Munno mellett nem vitatható Dokman hibája sem. Nála még Mishil viszonya is kiszámíthatóbb volt Bidámot illetően. Mert bár soha nem mondta ki, de kötődött a fiához, fontos volt számára. Bár nem engedte meg, hogy az anyjának nevezze, de halála percében is érte aggódott. Ezt pedig - emlékezzetek a "halálútra" még a halála órájában sem felejtette el Bidam. " a Te tiszta lelked...."


2011-03-31 13:57.52
OK-OK-OK! Köszönjük Neked a technikai segítséget, és várjuk a hozzászólásaidat is. Láthatod, hogy most például milyen új megvilágításban kerültek elő érdekes dolgok. Úgy örülök ennek, komolyan szinte "sistergek" (a párom szerint).

No akkor szép napot mindenkinek, és aki gondolja, annak jó "agyalást". Pussza


2011-03-31 13:50.41
Ami pedig Mishilt illeti!
Nagyon egyet értek Veled az ő megítélését illetően.
Már többször szó esett arról, hogy abban a korban még a nők (családban elfoglalt) szerepének mennyire komoly jelentősége volt.
Ha azt nézzük, hogy Mishill mint, mint.... mint királyi ágyas milyen befolyásra tett szert, hogy ezen tevékenységével mennyire tudta a férfiakat magához láncolni, illetve rajtuk keresztül milyen befolyást tudott szerezni, milyen hatalmat tudott kiépíteni, akkor - ahogy Munno olyan találóan állapította meg a film 33. részében, addig ilyen kiváló stratégát még nem ismert a világ. És ezt Mishil is pontosan tudta magáról. (Csak zárójelben jegyzem meg, mit tudott volna elérni férfiként!!!!!!!!!!!!!!)
Soha sem tagadta magáról (a filmben), hogy igenis a cél érdekében könyörtelen, a céljai érdekében nem válogat az eszközökben, a lelkiismeretével nem igazából foglalkozik. Miért is lett volna más a történelmi valóságban?
De képzeljétek el, ha a negatív tulajdonságai pozitívvá váltak volna, és erősítették volna a már meglévő (keveset), akkor mi mindent tudott volna elérni!
A filmben úgy-e tanítgatta Dokmant, mert nagyon hamar rájött, hogy mennyire okos, és - na most kövezzetek meg - mennyire hasonlít őrá, természetesen a rossz tuljadonságai nélkül. Ezért tisztelte, ezért segítette (néha). Tulajdonképpen Dokmán Mishil javított kiadása volt, nemesebb kiadásban. Mindkettőnek fontos volt, hogy királynő legyen (bár Mishil az elején még kiegyezett a királynéi státusszal is, csak Dokman ébresztette fel benne az ez irányú becsvágyát). Az eszközök viszont mások voltak. Mindketten az erős férfiak segítségét vették igénybe, de amíg Mishil nem törődött az erkölcs és az etika értékeivel, addig ez kényesen fontos volt Dokman számára. És ehhez partnereket is talált magának mindkét fél. Amíg az összeesküvés, a cselvetés, az öldöklés, a csalás ment az egyik oldalon, addig a meggyőzés, az emberi érték tiszteletben tartása, a tudás értékelése, a szó ereje, a remény megcsillantása és a megvalósulás segítése állt szemben a másik oldalon.

Mindezzel együtt minden elismerésem Mishil karizmatikus személyisége kapcsán. Tudott olyat egy rég letűnt világban, ami nagyon sok férfit az égig emelt volna. Tette a dolgát, amihez sok férfinek nem volt sem ereje, sem tehetsége. Sajnos az önzése, a korlátozott céljai okozták a bukását, de ettől még minden nagyrabecsülésem az övé.


2011-03-31 13:30.14
Óóóóóó! Nagyon - nagyon okosságokat írsz, ami rettentően érdekel. Arra gondolsz, aki mindig Eulje Daededung mellett ült, az a hosszú hajú, és akit Dokman leváltott, és helyette lett Bidam a kormányfő úgy cc. az 57-58. fejezetben, mikor eljegyezték egymást????? Egyébként én is olvastam valahol, hogy Dokmannak 2-3 férje volt. De akkor ... ebből kiindulva akár Bidam is lehetett volna az egyik nem? Viszont a kérdésedre válaszolva a történelem és a film keveréke alapján - a Mishill klán emberei befolyásolhatták, és ha a jelleme hasonlított a filmbélihez, akár abból a megokolásból, hogy megnyeri őket (akár egy csellel is) a maga javára, ezzel erősíti Dokman hatalmát. Ez egyezne a filmbéli szándékkal is. Amúgy pedig a rák csillagjegye alapján igenis elképzelhető, hogy a családja érdekében akart mindent megtenni, a harmónia és a biztonság megteremtése miatt próbált (volna) akár csapdát állítani imádott Dokmanja ellenségeinek. De mert nem volt sem tisztán egyenes jellem, sem annyira aljas, hogy hiányozzon belőle a lelkiismeretesség, így Ő került olyan helyzetbe, aki zsarolhatóvá, becsaphatóvá vált.
Más volt a szándék - mert az gondolom tiszta és őszinte volt - és másként történt a kivitelezése a dolgoknak.
Mert ne felejtsük el Csuncsu mesterkedéseit és furfangos észjárását. Azt Bidám nem nagyon tudta kezelni. Hiába volt okos, hiába voltak álmai és illuziói, Csuncsu a kínai udvarban alaposan megtanulta az intrikát, az álnokságot és a lelkiismeretét is félredobta, mikor elment (és ez már a film!!) Bidámhoz, hogy "kissé segítsen a sorsnak". Utána meg magában lerendezte azzal, hogy "tudom, hogy nem vagy benne a cselszövésben, tudom, hogy ártatlan vagy. De az ilyen őszinte embereknek nincs helye a történelemben" Ha a valóságban is ez a vezérelv hajtotta, akkor minden bizonnyal eleve kudarcra volt ítélve Bidam akármilyen tiszta szándéka.
Mert az úgy-e történelmi tény, hogy Mujol (?!) király néven Csuncsu került trónra a Dokmánt követő királynő után! És azt is tudjuk, hogy Csuncsu (okkal-ok nélkül, Mishil miatt) soha nem kedvelte Bidamot, ahol tudott (a filmben is) ott ártott neki.
Minden esetre nagyon érdekes dolgokat írtál, és jó volt olvasni. Így kissé jobban beleláttunk a háttérben zajló eseményekbe. Persze nem ártana ezt tovább gondolni.

Addig is mélységes hálám Neked!


2011-03-31 13:11.34
Csak írom minden kedves társamnak, hogy ha a megszokás és a szívetek elsősorban idehúz, akkor sincs semmi gond, mert az oldal legalján van egy keretes rész, csak rá kell kattintani arra a sorra, ahova át kívántok lépni és már ott is vagytok. Aztán, ha ott végeztetek, ugyanezzel a módszerrel vissza is tudtok lépni. Még egyszer kérek szépen mindenkit, ne haragudjatok egymásra (és rám sem), hanem legyen béke, és legyen úgy mint eddig SILLA.


2011-03-31 11:39.36
Drága kedves Kevita!

Végtelenül hálás vagyok Neked, olyan nagy örömöt szereztél ezzel a kedvességeddel!

Remélem, hogy előbb-utóbb a lehető legjobb fordításban tudom idehozni a dal magyar változatát.

Addig is az érdem vitán felül egyedül a Tied!

Köszönöm: Rhea Sylvia


2011-03-31 11:32.07
Pusszi és köszönöm.
Szeretném megkérdezni Tőled - de mástól is, ha tud válaszolni rá - hogy miért skorpió Bidam, hiszen a rák csillagjegyben született? 584. július 7.

Ugyanis olvastam valahol (már nem is tudom hol!) a következőt: Bidam valóban magányos harcos...Igazi Skorpió típus...A nyolcadik házhoz tartozik, mely a Halál háza. A rá vonatkozó csillagjóslat...Mars és Plútó: a harc és a kísértő kígyó vannak jelen Bidam életében.

Milyen csillagjóslat vonatkozik rá? Ez hol hangzik el. Tud ebben valaki segíteni, mert már napok óta ezen agyalok!

Azt tudom, hogy Dokman-Bidam-Youshin csillagszülöttek, és összefonódik a sorsuk.
Bidam sorsa a bukáson keresztüli megtisztulás, Dokmané a siker és a magány, Youshiné pedig a győzelem és a hírnév.

Persze most inkább az ezoterikus bújt ki belőlem és emiatt szeretnék választ kapni a kérdésekre.

Meg aztán a másik dolog, hogy a valóságban Bidam 18 évvel idősebb Dokmannál, tehát ha a királynő 45 évesen meghal szívbajban, akkor Bidamot - 9 nappal később - 63 évesen végezteti ki az új királynő, mint lázadót.

Ettől még inkább kíváncsi vagyok a történeti igazságra, vajon élt-e és mikor, milyen közegben Bidam. (És mivel Mishill is korábban élt - meghalt 2 évvel Dokman születése előtt), ezért akár Bidam akár a fia is lehetett, - bár nagy volt a korkülönbség - akár szövődhetett is szerelmi szál Dokman és közte.

Jaj, annyi a kérdésem!!! Nem lenne jó ezt is ki- és megbeszélni?


2011-03-31 11:01.48
A 33. részben. Bidam kutatva a könyvek után megtalálja Dokman és a saját születését igazoló valódi okiratokat. Akkor még nem sejti, milyen dokumentumok azok. A saját születésnapjára azonnal rájön, de nem érti mi az összefüggés Hyeonhjong neve és a születésnap dátuma között. Másnap leteszteli Dokmant a születésnapja miatt, majd megkéri a hercegnőt, segítsen neki abban, hogy tanulhasson. Mint mondja, nagyon szégyenli, hogy Youshin és Alchon mellett látszólag mennyire tudatlan. Ezért Dokman elkíséri a levéltár-könyvtárba és közli vele, elintézi, bármikor jöhet ide tanulni. Mikor egyedül marad, azonnal megkeresi a Guksonbsan (Silla történelmi leírásában) a saját születésnapja és a talált név beazonosítása alapján a beírást, így rájön, hogy Ő Jinji király és Mishil fia.
Eltávozva a könyvtárból találkozik az udvaron Mishillel, aki megkérdezi a nevét (bár korábban már találkoztak - mikor Bidam a varázsló jelmezében becsapta a napfogyatkozás miatt) és megkérdezi tőle azt is, hogy valóban Munno tanította-e. Illetve azt is megkérdezte, jó tanítója volt-e Munno. Majd rátért az addigi észrevételeire, miszerint Bidam gyors és éleseszű.
Bidam - aki már tudja, hogy valójában neki kije Mishill, azt válaszolja, hogy még nem ér fel Mishilhez. Erre Mishill meglepődve kérdezi, hogy "csak nem hozzám méred magad?". Erre Bidam visszakérdez: "Miért, nem kéne?" Aztán elmeséli, hogy a mester soha nem volt vele elégedett, mert kicsit rossz és szívtelen a természete. Azt is mondta neki a mester, hogy kegyetlen és könnyen öl. Tovább folytatva összehasonlítja magát Mishillel, "azt hallottam, hasonlítok Önre Seju."
Mishill arcát látva mindeközben rájött, hogy kicsoda Bidam, és arra is, hogy ezt Bidam is tudja, mert mindezt azért közölte vele, hogy tudassa, Ő a fia.
Még annyit kérdez Mishill Bidamtól, hogy a róla alkotott véleménnyel egyetér-e.(Mármint hogy nem könyörületes, és az ölés gondolata természetes dolog-e a számára) . Bidam elmondja, hogy igazából nem tudja, mert ha megöl valakit az számára annyira fájdalmas, hogy nevetnie kell (gondolom kínjában). Visszakérdezi Mishill-t erre gondol-e. Mishill nem válaszol, hanem tanácsot ad: Ne nevess, elég, ha finoman felhúzod a szád sarkát! Attól erősebbnek tűnsz!" Erre Bidam bemutatja, majd megkérdezi, így gondolja?

Ez volt az első tudatos anya-fia beszélgetés, amelynek során mindkettő tisztába jön a másik "természetével" és azzal, hogy mindketten tudják, hogy ki is neki a másik.


2011-03-31 06:48.39
Kedves Sillások, kedves lányok!

Sajnálom, hogy meglátásom, - miszerint összemosódtak a topikok - ekkora vihart kavart.
A szándékom nem a háború volt, hanem inkább gondolat ébresztésnek szántam. Azt gondoltam, hogy a vélemények megosztása megtörténhet a neki rendelt, neki szánt helyen, míg a technikai dolgokat meg lehet találni az erre rendeltetett topikban. Ez szerintem nem volt még ok a háborúra.
Az sem volt gond, ha korábban itt jelentek meg ezek a technikai tanácsok. Csak - és erre hívtam fel a figyelmet - az utóbbi időben már kizárólag erről szólt ez az oldal.

Azért mertem írásban megfogalmazni az erről szóló gondolatomat, mert korábban annyira kellemesen el tudtunk beszélgetni arról, (akár 130. alkalommal is), hogy mi újat tudunk felfedezni Nam Gil játékában, vagy újabb oldalát látjuk Yusinnak, vagy más szemszögből ítéljük meg Solvon Misilhez való ragaszkodását, Alchon hűségét.
Igen, valóban nem vagyunk már gyöngyharmatos tinik, ezért jobban el tudunk molyolni egy-egy témán, inkább kivesézni egy-egy szívünkhöz közel álló jelenetet.

Nem bántó szándékkal írtam amit írtam. Sajnálom, ha valaki emiatt megsértődött. Én is szomorú voltam és vagyok is, mert azt gondoltam, felnőtt emberek között a vélemény eltérés megbeszélése igen is lehetséges és elvárható. Az még nem ad okot haragra, főleg nem ekkora vitára.

Még egyszer leírom, az indítékaim inkább arra irányultak, hogy akit inkább a technikai megoldások érdekelnek, és arra sarkalnak, hogy más filmeket is le tudjanak tölteni, azok - bár közöttünk maradjanak - de ezt az igényüket az erre rendelt oldalon tudják kielégíteni, és aztán beszélgetésre, véleménycserére várjuk őket ide.

Hát ez ekkora nagy bűn volt?!

Szeretettel: Rhea Sylvia


elejére ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 végére

 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk