Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-05-02
A boldogság ügynöke
A kaszkadőr
Az elátkozott Queen Mary
Milli Vanilli: Az évszázad botránya
Végtelen rozsmezők

2024-04-26
Anselm

2024-04-25
Abigail
Challengers
Emma és Eddie: A képen kívül
Exhibition: Van Gogh és Japán
Maga a pokol
Robotálmok
Spy x Family Code: White

2024-04-18
Bolero
Bonus Trip
Elszáradt füvekről
Mentawai, egy elfeledett ősi kultúra
Micimackó: Vér és méz 2.
Polgárháború
Származás
Szunnyadó vérebek
Vörös szobák

További mozibemutatók

DVD / Blu-ray premierek
A Profi *A klasszikus film* *Dupla borítós kiadás és booklet* (Blu-ray)

További DVD premierek
További Blu-ray premierek

Hamarosan a TV-ben
Armageddon
- Film+, 15:30
Kellékfeleség
- HBO, 15:31
Rabulejtő szerelem
- Filmbox Extra HD, 15:55
Sötét múlt
- Mozi+, 16:25
Egy negyvenes nő és a flört
- Film Café, 16:35

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
Giancarlo Esposito (66)
Bálint András (81)
Channing Tatum (44)
Jet Li (61)
Nagy Zsolt (48)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
Mai menü avagy ma milyen filmet néztél meg
Kaja-pia topik, avagy: ki mit szeret enni-inni?
Joker - Kétszemélyes téboly - Vélemények
Jonathan Majors - Vélemények
Érdekességek!

További fórumok

Utoljára értékeltétek
Hamvadó cigarettavég aaaaa
Madge Sinclair aaaaa

 

Fórum - Dűne (2021) - Vélemények (3. oldal)

Ahhoz, hogy hozzá tudj szólni a fórumokhoz, be kell jelentkezned, vagy regisztrálnod itt!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
214. Riffraff (2021-12-17 22:32.14)   - (válasz Chris Co 213. hozzászólására)
Le merjem írni, hogy nem jók a könyvek? Hát... most még nem. De valamit megalapoztak, az biztos. A Biblia is egy szar könyv, mégis egy máig ható civilizáció épült rá, hatástörténetileg az alapanyagnál sokkal nagyobb irodalmi remekművekkel. Alapból sántít az összehasonlítás, mert a "Szentírást" többen írták számtalan stílusban, viszont nem egy helyről hallom, hogy Herbert könyveit a sci-fi bibliájának nevezik. Miközben (idáig) borzasztóan egyenetlen, sokszor unalmasan önismétlő, belerejszolja magát a saját gondolatiságába... mint a Biblia, lehet, hogy pont ezért hívják így.

Ha a Dűne hatástörténetét vesszük, a Trónok harca sorozat (a könyvekből eddig csak kettőt olvastam) az elejétől kezdve remekül építkezett a különféle feudális érdekcsoportok viszonyrendszerének bemutatásával. Ez már egy adaptációs kiindulópont lehetne. Csak az a probléma, hogy a low-fantasy inkább a narratívára épül nagyon kevés, de jól felhasznált fantasztikus elemmel. Martinnak és D&D-nek a politikai machinációkat kellett ügyesen kavargatnia sokkoló évadzárókkal, amelyekben nem is biztos, hogy megjelent a fantasy. Míg Herbert a sci-fijében (inkább science-fantasy, vagy hard space opera?) az ökológia, társadalomfilozófia, szinkretikus vallásfilozófia, egyházszociológia és politológia elvontabb gondolatmenetére húz rá egy vékony cselekményt. Nekem már egyik kibontott gondolata sem jelentett revelációt, mindet feldolgozták más köntösben, ügyesebben.
Most még így látom, legalábbis két és fél Herbert-regény után. Aztán majd lehet, hogy ha végigszenvedtem magam ezen a Szent Szörnyetegen - Brian Herbert könyveivel együtt - majd máshogy látom. Tényleg baromi érdekes az űropera világa minden komplexitásával együtt, ahogy mondod. Avatottabb kéz jobban belenyúlhatna, megformálhatná, csak az nem Lynch keze, se nem Villeneuve-é. Ebből csak utózöngék készülhetnek.


213. Chris Co (2021-12-17 19:34.09)   - (válasz Riffraff 210. hozzászólására)
Nem jók a könyvek (szerintem). A világ felépítése az, amire érdemes időt szánni. Sok-sok ötlet, elképzelés van, amit nem tudnak, vagy egyszerűen nem is akarnak odatenni. Ahhoz képest, hogy szinte mindent végigolvastam innét, számtalan dolog eszembe jutna... Most megyek, és leiszom magam, majd kéregetek fröccsre.



212. Chris Co (2021-12-17 19:26.32)   - (válasz Riffraff 210. hozzászólására)
Lehet, nálam gurult el most valami, de a Dűne nem egy romantikus történet. Kifejezetten inkább egy politikával, társadalomkritikával átszőtt space opera (modern kifejezéssel élvén). Erre meg az alacsony költségvetésű tévéfilmeken kívül azt kapjuk, hogy elszállunk (a semmibe). Jaj! De szép! Lófaszt szép amúgy... és nem kizárt, nálam a baj. Amikor a Végjátékban is egy szép, meg jó gyereket láttam, akiről azt sem tudták a nézők, hogy vajon kicsoda... Ha a Running Man, vagy a Terminator filmet nézem, azok nem voltak ennyire buták. Semmitmondók sokak számára! Tudnék sorolni filmeseket, akik átvettek ötleteket, majd olyasmiket is, mint sikeres mozik. Ez itt nem téma, de megemlítem. Mókás lett volna, ha új mozifilmnek bedobják például a Sötét csillagot. :)

Ötlet :
Először bemutatják a világot, majd az azok közti háborúkat, konfliktusokat. Aztán minden fél részéről az indítékokat. Utána a finálé. A felemelkedés... bár az után is lenne élet..., no, de ez van. :)


211. Chris Co (2021-12-17 19:05.22)   - (válasz Riffraff 210. hozzászólására)
Egy senkiházi csicska vagyok kapafoggal, meg lélegeztetőgéppel, hat méteres punk séróval, és mindennap a hányásomban fetrengek, de elolvastam az írásokat, és volna róluk elképzelésem. :)
A történeteket, írásokat fel lehetett volna építeni úgy, hogy bemutatják a világot. Nekem nem kedvencem (sokszor írtam), de megragadott azon világ. Példának, mint ötletelés : Először egyik ház (nem az, amiben egy család lakik, csak majdnem...:)), a másik, és a köztük lévő ellentét. Régen nem volt sok-sok kiegészítés, de mára azért megérhetett volna ez. Galaktika magazinban olvastam, majd utána ugrottam olyan sztorikra, amik simán működtek volna akár másfél órában is! Itt az alapot simították újra. Gondolom, ötszáz év múlva is ez lesz a trend. :) Dumáltuk a múltkor az alien könyveket. Ott sem szenvedtek a filmrendezők. Ami amúgy nem baj, mert ugyanazt ezerszer leforgatják, az majd mennyire klassz lesz. Az a gond, hogy nem a témára fókuszálnak, hanem leginkább a filmes elemekre. Látvány, zene. Elhiszem, hogy szebb mai szemmel az Arrakis.


210. Riffraff (2021-12-17 18:44.30)   - (válasz Chris Co 208. hozzászólására)
Közben már A Dűne gyermekeinél járok (és kezdem elveszíteni a fonalat :D), most már végképp nem tudom elképzelni, hogy ezt a világot, ezeket a személyiségeket, ezt a komplex ezoterikus bullshitet hogy a rákba' volna lehetséges filmnyelvre átültetni. Tényleg annak lehet igaza aki szerint nem kéne. A Dűne messiásából is készült adaptáció? WOW! Hát arra kíváncsi leszek, mert a könyvnek harmadszorra futottam neki, mire véééégre sikerült átszenvedni magam rajta.


209. Chris Co (2021-12-16 14:02.17)   - (válasz Tjunior 204. hozzászólására)
Tolkien egy csehszlovák tájról, azaz, hogy cseh oldalnak déli röghegységének elképesztő szépségű, de ködös tája ihlette meg, hogy oda természetfeletti lényeket képzeljen. Frank Herbert meg ezt megfogta, és ellenkező tájon nem fantasy, hanem sci-fi regényt alkotott. Nem biztos, mert lehet, nincs igazam, és marhaságot írok. Kritizálta a korai a későbbit ezért. :)


208. Chris Co (2021-12-16 12:28.44)   - (válasz Riffraff 202. hozzászólására)
Tévéfilm inkább, mint sorozat, mert ott két film volt, plusz ráadás. Érdemes egy próbát tenni vele (már, hogyha érdekel a Dűne világa). Ott is sok minden hiányos, de sokkal többről mesél. Itt nem lesz nagyon látványelemekkel gazdagabb. :)) Amúgy néha azt mondtam : Ez most komoly?! :)

Szép a film (sokszor említettem), de el kellett volna felejteni, hogy néhány részben letolnak olyat, amit nem tudnak igazán visszaadni kerek egészében. Ha mégis ugyanaz a sztori a fontos, akkor lehetett volna ultramodern sci-fi. Az arató, mint példa, meg a többi, mint látvány elem, mint jármű. Villeneuve filmjében azért volt ilyen. Nem a duci, néhány keréken guruló duci-buci masinát láthattuk. Lehet, lesz olyan. Nem zárom ki, elkészül mondjuk egy hasonló, mint amit anno megálmodtak. Én továbbra is azt álmodnám, hogy túllépnének már "ezen", és nem látványfilmet készítenének a messiás eljöveteléről, hanem hardcore mozifilmet a Dűne világából (mert ott nem kevés van). A szövegelés arra utal, nem értjük őket, hiszen nem angolul, sem amerikai angolul kommunikálnak. :))


207. Chris Co (2021-12-16 12:09.29)   - (válasz Chris Co 206. hozzászólására)
Na, még egyszer nekifutok. :) Frank Herbert regényét kritizálta. Elképzelhető, hogy még inkább ezt tenné, ha látná a filmet. Például a jelenetet, ami a linkben is szerepel.


206. Chris Co (2021-12-16 12:07.53)   - (válasz Tjunior 204. hozzászólására)
Tolkien kritizálta a regényt. Lehet, ha filmet látta volna, még inkább. Szerintem.


205. Fütyülős (2021-12-16 11:59.15) aaaaa - (válasz Hatodik Lenin 203. hozzászólására)
Én úgy látom, hogy mostanában már nem mernek olyan monumentális pl trilógiát csinálni, mint Peter Jackson tette a Gyűrűk urával, főleg extended cutban.
Még nem olvastam a Dűnét, de gondolom csak az első könyv is elbírna egy minimum 10 órás trilógiát. Én nagyon sok filmből örülnék több órásra bővített extended cutoknak, de hát hiába.

Amúgy miért Tolkien forog a sírjában? Frank Herbert gondolom elég faszán kidolgozta a világát a könyvben. Inkább Peter Jackson forgolódhatna hidegverítékben éjszakánként.


204. Tjunior (2021-12-16 11:53.51) aaaaa - (válasz Hatodik Lenin 203. hozzászólására)
Hogy jön ide Tolkien?


203. Hatodik Lenin (2021-12-16 11:39.29) aaaaa
Ez a kedvenc részem egyébiránt:

https://www.youtube.com/watch?v=pYEPjNEfFtg

Tolkien forog a sírjában. És ez a fajta kidolgozatlanság, beleszaromság, lesz ahogy lesz jóvanazúgy szemlélet jellemzi az egész filmet.


202. Riffraff (2021-12-05 20:43.20)   - (válasz Chris Co 197. hozzászólására)
Nem láttam a tévésorozatot, franc tudja, hogy akarom-e pótolni :) Több helyen olvasom, hogy az a leghűbb adaptáció. Csak hát az elavult CGI... az ki tud dobni, ha más téren nem kompenzál a rendező, pl. hangulatteremtéssel és jó színészvezetéssel.

Jodo bácsi azzal tenné a legnagyobb szolgálatot, ha kereskedelmi forgalomba bocsátaná a téglavastagságú forgatókönyv + concept art + storyboard kombóját. Moebius és Giger igencsak megérdemelné. Az biztos, hogy borsos ára lenne, de legfeljebb eladnám érte a fél vesémet :D
Nem zárom ki, hogy elkészül valaha animációs formában, vagy amikor majd odáig fejlődik a deepfake-technológia, akkor élőszereplős verzióban digitálisan újraalkotott Salvador Dalíval, Mick Jaggerrel, David Carradine-nal stb. Roger Waters és David Gilmour is talán összefogna, hogy még utoljára csináljanak egy baszós soundtracket :)

Herbert történetét viszont eleve a britek közel-keleti inváziója inspirálta, szerintem ez jócskán lejön a műből.
(Érdekesség: a fremenek valami furcsa sémi-magyarcigány(!) keveréknyelvet beszélnek a regényben is. Utánanéztem, ez nem valami magyar fordítói lelemény. Csak azt tudnám, honnan szedte Herbert ezeket a cigány dalszövegre emlékeztető mondatokat?)


201. Riffraff (2021-12-05 20:26.46)   - (válasz Tjunior 196. hozzászólására)
Most olvasom újra az első könyvet (mert csak a fővonalára emlékeztem régről). Túlvagyok a felén, Jessica már átváltoztatta a mérget, megszülte Aliát. Mindeddig semmi konkrét, részletesen ábrázolt csatajelenetet nem írt le Herbert. Mindent csak másodkézből tudunk meg, távolról látjuk a robbanásokat. Lehet, hogy később persze visszatér rá, én is mintha úgy emlékeznék, hogy megjelent a regényben a sardaukarokkal harcoló Duncan.
De abból az éjszakából idáig csak a Yueh-féle merénylet és a fogbeültetés, meg a topter felkészítése zajlott "on-screen".

Világos, hogy döntő fontosságú Paul és Jamis párharca, csak az nem derül ki a filmből, hogy mi volt Jamis fontossága. (A jövővonal-látomáson kívül, mármint, hogy Jamis már nem lesz Paul tanítója.) Volt ugye neki egy felesége és két gyereke... Mindenesetre nekem ez így nem csúcspont, vagy inkább egy csúcspont utáni másik, halványabb csúcspont. Hollywood szereti a dupla befejezéseket.
Ja, és még csak meg sem kapja Paul az új nevét.

Jó kérdés, hogy hol kellett volna inkább elvágni. Én még mindig azt mondom, hogy sorozatként működött volna igazán. Azt lehet nyújtani, mint a rétestésztát.


200. Chris Co (2021-12-05 10:53.00)   - (válasz Lector 198. hozzászólására)
Az ez előtti Dűne alatt a mosoly jeleken kívül mit értesz? Bocsi, de ezt nem értem! Kifejthetnéd a véleményed bővebben is! ;)


199. Chris Co (2021-12-05 10:47.56)   - (válasz Lector 198. hozzászólására)
Örülök, hogy megvéded, de tőlem nem kell tartanod. :D
Nem értek egyet, mert a második mozi épp az első filmet követi, és nem pedig az Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal? újra gondolása. Folytatás, ami véleményem szerint nagyon betalált. A két film együttesen tartalmaz sok-sok gondolatébresztést. Ha nagyon meg akarod védeni, akkor ott van Linklater mozija : Kamera által homályosan. ;)


198. Lector (2021-12-05 09:37.38)   - (válasz Chris Co 193. hozzászólására)
A “ Szárnyas fejvadász” ( R S) hangulatát úgy kúrták el ahogy csak lehet:)
Az alapmű mert azzá vált, magas minőséget hordoz.
Az ez előtti Dűne pedig;)))
Háá á t …… (?)
No nem beletronfolni( uff, vagy off(?) … akarokám:)!
Csak mint filmélmény a RS féle R Hauer féle mestermű
védelme jött rám:)


197. Chris Co (2021-12-05 08:16.22)   - (válasz Riffraff 195. hozzászólására)
Ebben van igazság, de ott nem azért működött a film, mert kevesebb volt az alapanyag, hanem amiatt, hogy nem lemásolta azt, ismételten. Tovább gondolta. Itt meg az a baj, hogy ha hűek vagyunk, akkor tényleg fessük már le ezt a világot olyannak, amilyen.

Hiányoltam volna itt egy valóban test-test elleni harcot ahelyett, hogy felülnézetből látom, szaladgálnak a pici unit-ok. Eszembe jutottak a régi játékok a régi időkből. Épp, hogy nem jelöltem ki őket az egérrel, hogy erre szaladjanak, vagy arra. :)

Nagyon bírom a rendező munkáit (Szent Hegy - asztamindenit nékije), de nem volt olyan filmje, mint a Dűne. Láttam a dokumentumfilmet, és még H.R. Giger név is előkerült onnét, meg sok-sok jóság. De, ha nem volt, akkor én is csak elmesélhetem, hogy képzeltem volna el azt. Olyat meg értékelni nem nagyon tudunk, mint film. :) Legfeljebb csak az ötletet.

Nagyon egyszeregy valós idejű stratégiai játék volt, és a sztori is, de nekem valahogy ez adta vissza a Dűne hangulatát anno :

http://www.youtube.com/watch?v=0_N1zkgwLTY
videoklip
http://www.youtube.com/watch?v=DxHKo35J010
zene

Rég pötyögtem ilyenekkel, de ha eszembe jut a Dűne, akkor ez, elsőnek, és nem a filmek. :)

Klassz lenne (szerintem) modernizálni egy picikét a sztorit. Van az USA (Atreides), a Harkonnen ("evil" Harkonnen, avagy a ruszkik :)), meg a Fremen (sivatagban élő szerencsétlen arabok - nem a gazdag olajtermésből "felcseperedőkre" gondolok). Azért nem fogják meg ezt a sztorit, mert a lényeges dolgok felett elrepülnek. Az Arrakis továbbra is sivatag.


196. Tjunior (2021-12-05 08:07.51) aaaaa - (válasz Riffraff 192. hozzászólására)
Trilógia készül elvben. Bár gyakorlatilag szerintem nem lesz belőle semmi. Mármint a 3.részből. Egyszerűen azért nem fognak találni épp eszű producert aki egy több milliárd ember haláláról szóló DZSIHÁDról filmet mer forgatni, mert a 3. rész a Dűne Messiásának adaptációja lenne. Ha meg őszinte akar lenni az ember, a 2.könyv még oké de a folytatások már a közelébe sincsennek a Dűnének, legalábbis szerintem.
A könyvben, bár nem mostanában olvastam újra, pont, hogy nagyon kidolgozott az az éjszaka, hiszen az a sarokkő. A filmben viszont nagyon le van butitva, hogy mást ne mondjak Dr. Yuey kb 2 percet van a vásznon, pedig kulcsfontosságú karakter (lenne ha a komplexen ábrázolnák az éjszaka eseményeit). A párbajnak fontos szerepe van a könyvben, ott kapja, ha jól tévedek, Paul a Muad-Dib nevet. Arról a logisztikai problémáról már nem is beszélve, hogy ha ezt is a második részre hagyták volna, az lenne vagy 4 órás. A tervezett 3.rész meg ugye, mint írtam, már másik könyv.


195. Riffraff (2021-12-05 03:28.54)   - (válasz Chris Co 193. hozzászólására)
Jó, hát a Blade Runnernek megvan az az előnye, hogy alig van sztorija. Ha Denisnek ilyesmit kell vászonra álmodnia, akkor nyert ügye van: eladhat mindent a hangulatkeltéssel. Ahhoz meg azért nem árt egy Roger Deakins, aki a Dűnében már nem állt a rendelkezésére.

A sardaukarok vs. Atreidesek csatájáról jut eszembe. Barátommal jöttünk ki a moziból, szó szót követett, és ő említette, hogy nem volt rossz az a felső kameraállás, amikor a két csapat egymásnak készült menni. Én helyeseltem, szerintem sem volt rossz, ahogy a sardaukarokat és a Leto-pártiakat vizuálisan is azonos ligába sorolta az operatőr. (Látszólag kiegyenlített erőviszonyok, elvileg bármelyik legyőzheti a másikat.)
Erre barátom helyesbített: ő a Dűne előtt levetített West Side Story trailerre gondolt, ahol az amcsik meg a portorikóiak készülnek a test-test elleni harcra...

Ahogy régebben írtam, nekem tetszett ez a Denis-féle minimalista, pofátlan vizuál. Itt működött, nem volt problémám vele, hogy nem egy tucat-Marvel koncepció alapján irtatik ki a számunkra kedves Ház. Még csak nem is naturalisztikusan, Trónok harca-módra.

Ide kell citálnom századjára is Jodorowskyt. Sokáig elveszettnek hittük a La Cravate c. 1957-es rövid némafilmjét, de előkerült. Már ez alapján elhiszem neki, hogy akár papírmasé díszletek között is különb Dűnét készített volna :D
https://www.youtube.com/watch?v=H1rhIqZDs2Q


194. Chris Co (2021-12-04 09:13.55)  
Jut eszembe (ismét), mint látvány. Kedvenc jelenetem, amikor felülnézetből mutatják be az egymásnak esést, mint háborgást, eszembe jutottak a régi C64, Amiga játékok. Azért nem egy Star Wars e tekintetben. :)


193. Chris Co (2021-12-04 09:00.05)   - (válasz Riffraff 192. hozzászólására)
Nem muszáj (csak kötelező) újra megnézni! ;) Hetedik kontinens helyett az elsőről (amúgy nincs is hetedik - a szemetek, átb*sznak) :))

A szárnyas fejvadász (az itteni mukinál is) szerintem azért is működött egészségesebben, mert ott újítottak. Nem másolták le az eredetit "szóról szóra" - majdnem. Azonban, ha mégis csak az alapműre koncentrál az ipse, nekem nem jön be, ha elsimítják a látvánnyal. Oké, hogy sokak számára újdonság, és már csak a népszerűség okán megismerik ezt a világot. A baj ott van, hogy nincsen benne valódi érzés. Az olyan, mint politika, meg nyilván másodlagos... Pedig nagyon, de nagyon : NEM! Ez hiányzik innét, mert akkor hogyan is értsék meg a nézők..., és akkor leegyszerűsítik a butának gondolt mozinézőknek, vannak a jók, és a rosszak! Szép, meg jó lenne, de ez szerintem egy nagyon suta mozi ellenben a Blade Runner 2 alkotással, ami meg kifejezetten kreatív, és okos (-abb). A Dűne filmet még az alapsztorival is el lehetett volna adni úgy, hogy egy nagyon akciódús, háborús sci-fi csatákkal, de közben kifejteni a lényeges momentumokat. Gondolkodom, elköltözök az USA-ba, aztán rendezek filmet, írok forgatókönyvet. :)


192. Riffraff (2021-12-04 02:29.22)   - (válasz Chris Co 190. hozzászólására)
Majd egy jobb pillanatomban újra megnézem a Weekendet, mert Haneke eredeti német Funny Games-e nagyon tetszett, és vannak, akik rokonítják a kettőt.

Én a Dűne esetében nagyon szívesen koncentrálnék kizárólag a filmre, csak az a problémám, hogy Villeneuve idáig egy tizenkettő-egytucat white saviour történet első felvonását mesélte el. Valódi csúcspont nélkül. Ha mondjuk eleve egy trilógiára készül, és a Harkonnenek eliminációjánál vágja el a szálakat, érzékeltetve, hogy esetleg vannak még túlélők, akkor nem problémáznék (annyit). A könyvben erről az éjszakáról csak említés szintjén értesülünk, a filmben viszont - nagyon helyesen - attrakcióként tálalják. Ott kb. be is lehetett volna fejezni.
Még mindig lenne elég idő a következő részben, hogy ki legyen bontva a Bene Gesserit machinációja, és a Harkonnen-Császár-Liga konfliktus. Csak nem ezzel a Harkonnennel, vele nem tudok mit kezdeni, ez nem egy politikai machinátor, hanem egy félhomályban lebegő sárgombóc.


191. Chris Co (2021-11-27 07:58.14)   - (válasz Riffraff 189. hozzászólására)
Ja, hogy még valamit csak elfelejtettem. Nekem mindegyik film közepes. A lynch-mozihoz annyi még (bár lehet, írtam nem is egyszer), a casting (szépmagyar kifejezés) borz, azaz, hogy borzalmasan mókás. Bármennyire is kedvelem a pali munkásságát, de ott nagyon mellé ment, mint ahogyan itt is. Olyan, hogy Harkonnen, vagy csak a báró karakterét nézzük... Na, ne már! Atreides hős, aki tényleg klassz színész, de azért ott sincsen minden odavetítve! Nem! Meg kellett volna fogni a karaktereket, és könyv, háttér nélkül is jobban muzsikálna. A forgatókönyvet nem olvastam, és szerencsém is, már ha ennyi telt belőle.


190. Chris Co (2021-11-27 07:40.25)   - (válasz Riffraff 189. hozzászólására)
Egy ismerős mondta, felejtsétek már el a könyvet, könyveket, és a filmre koncentráljatok. Lehet, igaza van, :) de számomra továbbra is a nesze-semmi. Ezt már sokat meséltem, és nem is nagyon akarom erőltetni, miszerint ez a film nekem nem jó, mint Dűne. Amiatt bosszant, mert itt van egy nagyszerű rendező, mögötte támogatás (nem igénytelen, hanem "A" színvonal - ugyanazon érzés, mint például R. Scott Prometheus filmjénél). Egyszerűen : nem működik (vagy én nem működök úgy) :) Godard és az újhullám más téma (elfogultság). Weekend óriás kedvenc! Mostantól ne írj, ha nem tetszett! :) Vicceltem! Az ilyesmiket nem igazán ismerem, mint infók, mi az, amire hatást gyakorolt. Rám biztosan, mert azt a filmet nagyon sokszor megnéztem. Spoiler! Nekem bejött a sok kiégett tragacs, a rengeteg ámokfutás, a filozófia, társadalomkritika, és akkor még a nevetés is (erdő közepén a dobfelszerelés, dobtechnika a gerillákkal :)). Meg tudom érteni, nem mindenkinek lehet a kedvence. Én azért ajánlom! :)


189. Riffraff (2021-11-27 01:14.06)   - (válasz Chris Co 186. hozzászólására)
Egy-két Truffaut-val, vagy Louis Malle-lal elvagyok, de számomra a francia újhullám hatástörténete érdekesebb, mint maguk az alapfilmek. Tudom, a Godard-Weekend, vagy a Külön banda óriási hatást gyakorolt Új Hollywoodra. Oké... én meg bealszom rajtuk. Pedig edzett vagyok az európai hardcore művészfilmekben, csak tájegységileg egy kissé délebbre vagy északabbra tájolnám az érdeklődési körömet. Vagy persze középre, a mi tájékunkra.

Most, ahogy újraolvasom Herbert eredeti regényét, túllépve "A hős útja" sémán, ami legelőször megfogja az embert, kirajzolódik egy klerikális-feudális konfliktus (pre-Trónok harca, már párszor leírták). Ez volna az egész első regény dramaturgiai mozgatórugója. Ebből a hatalmi játszmából semmit nem érzékelek a Villeneuve-filmben, pedig egy kirobbanni készülő politikai thriller nagyon hálás alapanyag, és nagyon jól működik, ha a forgatókönyvben is jól van megírva.
Leginkább az ambient hatásával tudnám érzékeltetni azt, ami lezajlik a végefőcímig. Suttogós ASMR már nincs, mint a Lynchben, cserébe mindenki be van rekedve. Az egyetlen valódi suspense-t, a Shai-Hulud első megjelenését, meg Arrakeen akciószekvencia-ostromát kivéve más történés nem is nagyon van.

Szereplők... A gonosz az gonosz, a nemgonosz meg nemgonosz, ennyi csapódik le. OK, Leto a regényben sincs rendesen megírva, de ha egy víziójába belebukott uralkodót csinálsz belőle Oscar Isaackel, akkor nem dehumanizálhatod a mindig kettővel előtte járó taktikus ellenfelét. Kétségek a tinédzserkölyök látomásaiban vannak, gondolj róluk, amit akarsz.
Egyértelmű, hogy Denis majd a fremenek világában akar kibontakozni.

A fimből csak a castingot vittem magammal, azt viszont valóban sikerült úgy összehozni, hogy Chalamet, Fergusson, Momoa, vagy McKinley Henderson pofája folyamatosan betolakodjon a képzeletvilágomba. De már Kynest is nőként képzelem el a papírlapokon, és rendesen furcsállom, hogy Herbertnél szakálla van :) A többit inkább nem említem, csak Vladimir Harkonnent, aki nekem nagyon nem Skarsgard, illetve nem ezzel a borzalmas színészvezetéssel.


188. Az utolso szamuráj (2021-11-15 21:06.17)   - (válasz Riffraff 185. hozzászólására)
Azt nézd meg, vélhetően bejön


187. Pbalazs94 (2021-11-15 16:47.01) aaaaa
Így is időnként vontatott kicsit lassú volt a film.
Tegnap volt szerencsém megnézni, hozzáteszem a könyvet már olvastam.
Pozitívumok: A látvány magáért beszél szerintem pazar lett. A ruhák, a fegyverek, gépek ábrázolása szóval összességében ez szerintem nagyon el lett találva. A képi világ, az operatőri munka szintén jó lett egyedül a vágással nem vagyok kibékülve helyenként nagyon rosszul lett megvágva a film, menne egy jelenet és azonnal hirtelen egy teljesen másik snittet láthatunk, ez észrevehetően nagyon rossz lett. A film néhol jól ment, de néhol túl lassú,vontatott, és elvont lett sajnos. Értem én hogy nem egy marvel film meg hogy két részes lesz, azonban akkor sem lett kiemelkedő, valahogy nem úgy keltem fel a moziból hogy ez igen ez egy jó kis sci fi volt. Rossznak sem mondanám inkább olyan kicsit steril, összecsapottnak éreztem. Hans Zimmer rajongó vagyok a zenével ezúttal sem volt probléma. Viszont jó pár jelenetnél a zene miatt nehezen kivehető volt a párbeszéd, kicsit túltolták egy két helyen. Összességében egy 10/7-et adnék azért neki.



186. Chris Co (2021-11-15 05:40.20)   - (válasz Riffraff 185. hozzászólására)
Fórumtárssal egyetértek, ez valamiért nem Frank Herbert dűnéje, mint ahogyan a többi film sem. A Fogságban című mozi nekem nem akkora kedvenc, de megtekintést érdemel. Godard tényleg nem? Ne már! :)
Akkor nem ajánlom a kedvenc road movie-t, amikor a szemétszállítók (spoiler) megbeszélik a kontinens sorsát, vagy a hölgy a vonaton kifejti az álláspontját. Pedig ezek a filmek nagyon ott vannak! :))
Kivételesen elnézem a "hiányosságot"! ;) A Blade Runner filmeknél is megvan a művészi hatás, de az szerintem jobban átjön, vagy legalábbis merengőbb, míg ennél a történetnél szinte semmi nem jön át annak a nézőnek, aki nem olvasta a regényt. Túlságosan öncélú, ami alatt azt értem, sok minden van, ami megért volna magyarázatot, bemutatást, hogyan is néz ki a Dűne világa.


185. Riffraff (2021-11-15 00:45.27)   - (válasz Az utolso szamuráj 184. hozzászólására)
Nem láttam minden filmjét.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kapcsolódó fórumok

VéleményekVmiso, 2024-03-06 21:45274 hsz
KérdésekCartman8/2.0, 2021-10-31 20:272 hsz
Keresem téma megnyitása0 hsz
 
 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk