Filmek Főoldal TV műsor DVD / Blu-ray Filmek Színészek Rendezők Fórumok Képek Díjak Mozi
film
 
Bejelentkezés
E-mail:
Jelszó:
Megjegyezzelek?
Regisztráció
Elfelejtett jelszó

Regisztrálj és nyerj
DVD-t, vagy mozijegyet!

Keress

Részletes keresés

Mozibemutatók
2024-05-09
A halálkártya
A majmok bolygója - A birodalom
Macskák a múzeumban
Mind idegenek vagyunk
Vincentnek meg kell halnia

2024-05-02
A boldogság ügynöke
A kaszkadőr
Az elátkozott Queen Mary
Milli Vanilli: Az évszázad botránya
Végtelen rozsmezők

2024-04-26
Anselm

2024-04-25
Abigail
Challengers
Emma és Eddie: A képen kívül
Exhibition: Van Gogh és Japán
Maga a pokol
Robotálmok
Spy x Family Code: White

További mozibemutatók

Hamarosan a TV-ben
Close Range
- Film Mánia, 04:20
Stílusos románc
- HBO2, 04:27
Gumball csodálatos világa
- Cartoon Network, 04:50
Kutyám, Jerry Lee
- Moziverzum, 04:50
Gumball csodálatos világa
- Cartoon Network, 05:00

Teljes tévéműsor

Szülinaposok
David Suchet (78)
The Rock (52)
Christine Baranski (72)
Vincent Tong (44)
Elliot Goldenthal (70)

További szülinaposok

Legfrissebb fórumok
A tetovált lány (2009) - Vélemények
A tetovált lány (2011) - Vélemények
Hajtóvadászat (2020) - Vélemények
Sisu: Bosszú az aranyért - Vélemények
Az ördögűző (1973) - Vélemények

További fórumok

Utoljára értékeltétek
A kártyavár összedől aaaaa
Stephen Shields aaaaa

 

Riffraff hozzászólásai

Ugrás Riffraff adatlapjára

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Suttogások és sikolyok - Vélemények

2019-08-17 01:51.13
Lehet, hogy még a forgatás előtt készült :) Liv Ullmann zavartan igazgatja a jelmezét, már tudja, mi vár rá... Érdekelne, hogy volt képes Bergman ennyire kifacsarni a színészeit, aztán visszahozni őket az életbe úgy, hogy további filmekben is akarjanak vele dolgozni.


Psycho (1960) - Vélemények

2019-08-15 13:56.19
Én a Star Warsnak már a Special Editionjét ismertem meg először - az eredetit talán nem is lehetett már kölcsönözni? Mindenféle, a film közegéből kilógó CGI-lények parádéztak, köztük egy borzalmas Jabba. Aztán nemrég letöltöttem a Harmy's despecialized editiont, ami "visszaeredetiesítette" az original trilogyt. Hát így se tetszett jobban... de így kéne forgalmazni. (amúgy mi itten ironizálunk egy teljesen más filmnek a kárára, ugye az lejött?)


2019-08-15 12:57.10
Hja, de csöcsöt se mutat benne, nincs real hentelés, a kés épp csak megcsúszik a csaj testén. A "vér" meg ilyen darabos csokiöntet. Vicc ez az ember.


Holdfény (2016) - Vélemények

2019-08-15 02:15.52
Jó sokáig tologattam, mert még bennem is dolgozott az előítélet: "fekete és meleg: ez biztos valami giccses-melodramatikus pc-propaganda lesz". Nem az lett. Aki a film megnézése után még mindig így gondolja, az sajnos nem tud filmül.

Én nem vagyok biztos benne, hogy Chiron egyáltalán meleg. Furcsa lehet ezt pont egy melegtől.
Az én olvasatomban a homoszexualitás Chiron karakterében éppen csak érzékelhető, de nem nyilvánvaló. Chiron egészen végig egy bolyongó lélek, aki a legkisebb odafigyelést is szkeptikusan fogadja mind gyerekként, mind felnőttként. Akinek ilyen az "anyja", az nem igazán tud máshogy viselkedni mint zavartan: ő nem tartja érdemesnek magát a szerethetőségre, megbecsülésre. Mi nézők sem látjuk, hogy miért kéne ezt a gyereket egyáltalán kedvelni, hiszen egy lúzer. Hatalmas fogás a forgatókönyvírótól, hogy nem esik bele a szokásos melegfilmes klisékbe, tehát Chiron nem kiemelkedő a természettudományban, képzőművészetben, irodalomban, vagy bármilyen alkotó tevékenységben. A porig alázásra sem tud megfelelően reagálni egészen egy szintig, amikor viszont kitör belőle az önbíráskodás. Ez a tini nem szól a felnőtteknek, hiszen ők úgyis csak értelmezhetetlen, felületes tanácsokkal látnák el őt. Ez az alak egészen egyszerűen egy ember, aki emberi mivoltánál fogva nem méltó a bullyingolásra.
Vannak ugyan apró jelek a melegségre, pl. amikor Little a tengerparton lopva odanéz a "nevelőapja" felsőtestére, vagy amikor a focis birkózás során test érintkezik testtel. Aztán már a 2. felvonásban Chiron odavizionálja a kerti asztalra Kevin, a kvázi-barát dugását. De összesen ennyi.
Az a film egyik hatalmas erőssége, hogy nem teszi nyilvánvalóvá, vajon Chiron eredendően meleg, vagy csak a törődést hiányolja az egész életéből - legyen az a törődő fél egy véletlenül felbukkanó pótapa-pótanya, vagy egy tengerparti handjobot lebonyolító kvázi-barát. Azt viszont bizonyossá teszi, hogy amikor törődnek a sráccal, ő annak képes teljességgel átadni magát. Nagyon szép és átgondolt pszichológiai jellemrajzra utal, hogy a fiú nem tudatosan keresi ezeket az alkalmakat. A börtönévek után gazdag dílerként megtehetné, hogy férfiprostikat szed fel, aztán eldobja őket. De mégsem teszi. Lehet, hogy a film végére tisztába jön a vágyaival, akár az identitásával is, de az is lehet, hogy a történet végén csak egyetlen éjszakára tér vissza ahhoz, aki utoljára törődött vele úgy istenigazából.

Ezért mesteri a kihagyásos dramaturgia. Ahogy nem ítélkezhetünk Chiron felett, ugyanúgy nem lehetünk tisztában azokkal a társadalmi körülményekkel sem, amelyek a bántalmazóit - köztük az anyját - ebbe a helyzetbe taszították. Még az igazságszolgáltatás felett sem mond ítéletet, amely egyetlen verés miatt tíz évre ítélte Chiront, pedig itt aztán lehetne spikeleezni.
Persze sejtjük, hogy a 3. felvonásra ki miért került oda, ahová. Egy közönség-orientáltabb hollywoodi film nyilván részletesen megmutatná, hogy Chiron a börtönben kigyúrta magát, megedzette a lelkét… Az anya önként bevonult a rehabra és végül számot vetett korábbi önmagával… Kevin önerejéből küzdötte fel magát a semmiből a szakács-állásba egy étkezdéig, ahol a legnagyobb sikere a múltjára emlékeztető kubai fogás… De ebben nincs semmiféle hőstörténet, mégis van megnyugvás. Nagyszerű, hogy nem tudjuk, pontosan mi történt a dráma három legfőbb indikátorával, a pótapával, a szülőanyával, a kvázi-baráttal, de mindannyian elnyerik büntetésüket, és feloldozást nyernek.

A Moonlight lírai társadalmi körkép egy vezető karakterhez igazítva. Ebben, és plánjaiban-vágásaiban is a legközelebbi rokona Pier Paolo Pasolini korai filmjeinek (A Csóró, Mamma Róma). Pasolini nagyon ritkán használt kifejezetten az adott produkciójához írt filmzenét Az Élet Trilógiája előtt. Inkább népénekekhez, vagy klasszicista szerzőkhöz nyúlt, hogy kifejezze főszereplői "szentségét", vagy "szent áldozat" jellegét. A Moonlightban ezt a szerepet Mozart tölti be, illetve az amerikai fekete közösség népzenévéjévé vált soul, funky, vagy hip-hop, ill. az Almodóvartól elcsent Cucurrucucú, paloma.

***

P.S. Szamurájnak (ha eljutott idáig :)

Jól érzékeled, hogy a szegénységben-mélyszegénységben élő cigányok között is a melegség egy hatalmas tabutéma, csak egy kicsit másként. Ott, ahol a keménység a mindennapi szerep, nem fog helyet találni magának egy meleg férfiként élő cigány ember. Itt legalább annyira kulcsszó a meleg, mint amennyire a férfi. Elfogadják az azonos nemű párokat, ha az egyikük tudatosan női szerepet vesz fel a külsőségekben és a viselkedésében is, a másikat, a férfit pedig azért nem bántják, mert ő az "adó", tehát valahova dugja a farkát. A macsoid társadalmakban, tekintélyre épülő intézményekben általános vonás, hogy a domináns hím pozíciója ilyenkor kevésbé sérül. Az is érdekes, hogy a szegényebb cigány közösség előbb elfogadja a transzvetita-létmódra kényszerített passzív homoszexuális felet (tehát a "kapót"), mint a viszonylag biztonságos anyagi körülmények között élő polgárosodott, vagy jómódú cigányok. De ez az elfogadás is a kikényszerítésből fakad, ezért a mi szemünkkel nézve felemás. Viszont bárki be mer szólni a cigány transzvesztitának, az otthagyja a fogát. Meg kell tanulniuk mégis a macsoid szabályok szerint megvédeni magukat.
Sejtem, hogy nem nagyon akartad ezeket a részleteket ismerni, de hozzátartoznak az összképhez. Szerintem érdemes lenne jobban felkutatni, esetleg filmet forgatni belőle (és kivívni a megosztott cigány társadalom haragját...).


Psycho (1960) - Vélemények

2019-08-14 19:23.03
Meg a kamerát is leb szták egy helyre, azt kellett nézni, hogy öt percig pofáznak. Meg azok a vetített hátterek basszus mennyire tréek már! Nem is értem, mi ez a hatalmas hájp ezkörül a Hitchcock körül, olyan unalmasan rendezett.


2019-08-14 00:26.14
Már alig várom, hogy végre viszontláthassam Anthony Perkins és Robert Mitchum mo-cappel feltámasztott digitális másolatát 5D-ben, természetesen Robert Zemeckis rendezésében! Aztán jöhet a többi Hitchcock-reboot.


2019-08-13 16:18.49
Ja, és akinek tetszett, az nézze meg utána az 1998-as remake-et! Fantasztikus technikai újítások vannak benne: végre az egész színes, és van benne egy-két olyan kameramozgás, ami az eredetiben még nem volt!


2019-08-12 13:05.11
Remek választás. Azért az nem egy pszicho-thriller, mai szemmel nézve lassan építkezik (de pont megbeszéltük, hogy nem mai szemmel nézünk régi filmet, ha a film megérdemli :) Van benne egy roppant feszültségteli jelenet, amit fel fogsz ismerni, ha láttad a 2001-es Moulin Rouge-t.
Egyébként ha inkább pszicho-vonalon mozognál, akkor tehetsz egy próbát a Vertigo (Szédülés) c. filmjével is.


2019-08-11 23:46.17
Ne nekem mondd, ebben egyetértünk :) Én is át tudom venni a korabeli néző attitűdjét, tudom, hogy Hitchcock hol hágta át az addigi határokat, hol vezet az orromnál fogva, és pont ezért élvezem a mai napig a filmjeit. Nekem egyébként Az ember, aki túl sokat tudott az egyik kedvencem tőle. Az elején megragadja a figyelmemet, utána végig leköt.


Rocketman - Vélemények

2019-08-11 23:33.41
Működő, szórakoztató életrajzi musical-limonádé. Felmondja a szokásos kliséket, de legalább őszintén, és ezért érdemel önmagában több tiszteletet, mint a Bohém Rapszódia. Ugye mindkettőnél a zenészek voltak az executive producerek, de Elton legalább bevállalta, hogy ilyen is volt, egy hedonista "poofter", aztán "normal gay person" lett belőle.
Ennek megfelelően nincsenek benne kiszámíthatatlan drámai és nagy színészi momentumok (bár Richard Madden elsőrangú kifinomult geci az imádnivaló skót akcentusával).
Már csak a musical-dramaturgiát és a látványt lehet osztályozni. 3 és fél a 8 és félből. (Aki látta, az tudja, hogy még Fellini is bekacsint Bob Fosse háta mögül).
Nekem működött, de ahogy írták alább, lehetett volna még campybb, giccsesebb, ha már az elején odaütöttek azzal a számmal, ami alapjáraton nem egy 8 éves kisgyereknek lenne való :D Fletcher többször megidézte Ken Russell szürrealista camp-esztétikáját, Russell egyébként rendezte is Elton Johnt, ő volt a Pinball Wizard ellenfele a Tommy c. musicalfilmben.

SPOILER

Robb Stark (R. Madden) végül is megszerezte a trónt a szexjelenetben a következő dalszöveg kíséretében:
"Through a glass eye
Your throne is the one danger zone..."


Psycho (1960) - Vélemények

2019-08-10 01:04.38
Ritkán olvasni olyat, hogy a mai néző ingerküszöbét is elérte vagy akár megugrotta ez a filmtörténeti mérföldkő.
10-15 éve még azt tanultuk, hogy ez a világ legtöbbször elemzett filmje. Azóta valószínűleg változott a helyzet.


Oroszországot lejárató filmek

2019-08-09 13:16.52
Egyszerű felelősség-áthárítás lesz. Én arra leszek kíváncsi, hogy az orosz verzióban vajon azonnal elkezdik Pripjaty evakuálását, mert annyira törődnek a dolgozókkal? :D


2019-08-09 12:44.40
Ez a lényeg. Orosz SzSzK volt, meg Kazah, meg Tükmén, meg Ukrán stb. A Csernobil az ezeket összefogó, elhallgatásra és megfélemlítésre épülő rendszert kritizálja, nem egy adott ország lejáratása a célja. Ha ez így lenne, akkor nem lennének pozitív "hősei" a történetnek.
Más kérdés, hogy az USA is tarthatna lelkiismeret-vizsgálatot radioaktív témában.


Az oroszlánkirály (2019) - Vélemények

2019-08-08 15:11.05
Hasonlítsd össze a 2D animációt a CGI-verzióval. Melyik ad több képi információt, melyikből lehet azonnal kitalálni a szituációt, a karakterisztikát, a karakterek érzelmeit és egymáshoz való viszonyulását úgy, hogy közben lenémítod? A rajzfilmből. (A Dzsungel könyve igenis antropomorfizálta a szereplőket, ezért nem jó összehasonlítási alapnak.) Emiatt lélektelen a CGI-másolat.


Oroszországot lejárató filmek

2019-08-08 15:01.58
Mert "abban a rendszerben" nem volt Oroszország.


2019-08-08 07:04.54
Van itt valami ellentmondás az "abban a rendszerben" és az "Oroszország" között. Pontosíthatnál.


Fehér éjszakák (2019) - Vélemények

2019-08-06 20:25.22
Szép a körítés, a magyar stáb gyönyörű munkát végzett vizuális téren, csak Ari Aster mintha el akarná hitetni, hogy ő találta fel a fok-horrort. Voltak nagyon szép színészi momentumok, amik a csoportdinamikára épültek, ezeknél a közönség fele kuncogott, mert fingja nincs a rituális össztáncról, vagy a közös légzés spirituális jelentőségéről. Összességében a film nekem nem adott többet a Wicker Mannél - természetesen a '73-as filmre gondolok, viszont sokkal kevesebbet a VVitchnél, vagy az Apostle-nál.


Troll 2. - Vélemények

2019-08-05 20:44.15
Az úriember neve garancia a "minőségre" ;)


2019-08-05 16:47.41
Ha tetszett a Troll 2., nézzétek meg Claudio Fragassotól a Virus aka Hell of The Living Dead-et is! Garantáltan szórakoztató élmény!


Godzilla 2. - A szörnyek királya - Vélemények

2019-08-05 16:43.14
Én már a torrentes korszakban, de letoltam szinte az összes Godzillát, de a 90-es évek-korszakra már kifulladtam :D Egyszer majd pótolom, ami kimaradt.
Akárhogy is, én is kaptam egy képet a Szörnyről: kb. egyszer lehet komolyan venni (mindig az újabb éra kezdetekor), aztán reménytelenül átmegy trashbe - amit én egyébként bűnösen élvezek, meg is vannak a magam trash-kedvencei :D A King of Monsters után pl. kénytelen voltam alkohol társaságában lecsillapítani magam a '68-as Destroy all Monstersszel. Nagyrészt annak a fő cselekményét nyúlja az új mozi.

Rútnak rút az új CGI-Godzi, de mégse egy halzabáló óriásgyík... Persze be merem én vallani, hogy szeretem az Emmerich-féle szarokat, még a Függetlenség napja: Feltámadást is :) Csak ezeket a helyükön kell kezelni. Tiniként éppen nem tartottam rossznak a '98-as Godzillát, minden megvolt benne, ami egy egyszeri szórakozáshoz kell, de hiányzott belőle az a WOW!-élmény, amit előtte a Jurassic Park tudott adni.


2019-08-04 23:22.02
Kinézetileg ez a Godzilla áll közelebb az eredeti japánhoz. Folytatást is fog kapni: összehozzák Konggal. A többivel kb. én is így vagyok, mi csak azért nem tudtunk elaludni rajta barátommal, mert folyamatosan fenntartották a figyelmünket a marhaságok.


Trónok harca (sorozat) - Kérdések

2019-07-30 22:16.34
jav: miért ért egyet


2019-07-30 22:16.08
SPOILER

Ezt nem értettem: a vaskos históriai műből , amit a kistanács Tyrion elé tol az asztalon, miért kellett kihagyni magát Tyriont, és ezzel miért egyet minden jelen lévő?


Trónok harca (sorozat) - Vélemények

2019-07-29 19:17.10
Nekem nincs bajom a rant-videókkal (szerintem még ez a kifezés sem létezett anno), ha ügyesen vannak megcsinálva. Magamból indultam ki, akinek semmit sem jelent az egész SW a nyilvánvaló kultúrtörténeti jelentőségén kívül. Van benne valami, hogy Plinkettet nem érdemes egy rajongónak ajánlani, csak hát nem tudok másik ilyen alaposan végigvitt kritikáról.


2019-07-29 18:09.49
Amikor ez a kritika született, szerintem még a clickbait fogalma sem létezett. Nem is írtam, hogy objektív lenne. Dühből beszél, felvesz egy pszichopata karaktert, de a logikusan végigvezetett kritikát nem lehet elvitatni tőle. Vagy támadd meg.


2019-07-29 09:42.03
Attól, hogy a VII- VIII. rész megosztóra sikeredett (én sem bírom a kopipészt soft-rebootokat), sajnos a prequel-trilógia még rosszul megírt és rendezett marad. Ha nem ismernéd, ajánlom ezt a maróan gúnyos, de értelmesen megfogalmazott kritikát: [link]


2019-07-28 22:59.51
Ez gondolom, nekem szólt. Ahogy írtam, teljesen félremegy a szimbolika azzal, hogy a lázadók kitüntetésénél olyan kamerabeállításokat használ, amilyeneket Leni Riefenstahl, Hitler házi rendezője alkalmazott a diktátor megjelenítéséhez. Magyarul náci szimbolikával ruházza fel a pozitív hősöket.
Lucas jobb SW-filmeket rendezett, mint a Disney? Az elsőt (IV.) még elismerem, de aztán már csak a prequel-trilógiával "büszkélkedhet" mint rendező... Ezzel nem akarom sehová sem emelni a VII-VIII. epizódot.


2019-07-28 16:26.00
Kiragadtad a lényeget...
Valóban, azt nem tettem hozzá, hogy nekem teljesen közömbös az egész SW-saga. Lucas az Egy új remény végén Riefenstahl Hitler-filmjeinek, leginkább Az akarat diadalának ikonikus beállításait használta azokhoz a hősökhöz, akikkel a néző szimpatizál. Ezzel a totálisan félrement szimbolikával inkább Lucas minősítette saját magát, habár soha nem volt jó rendező.


Az oroszlánkirály (1994) - Vélemények

2019-07-28 14:09.33
Ez egy mese archetipikus szituációkkal és karakterekkel. Logikai hibának nem nevezném, hogy Mufasa nem sejtett semmit, viszont remek alap a királyi karakter fejlődésére: a következő király majd óvatosabban jár el.
A Hamlet egy királydráma, de abban sincs logikai baki. Apja szelleme elmondja Hamletnek, hogy mivel altatták el a gyanakvását. Érdemes elolvasni.


Trónok harca (sorozat) - Vélemények

2019-07-28 13:34.37
Én is beállok a nekem tetszett tornasorba.
Abszolút nem erre a végkifejletre számítottam, bár minden jel arra mutatott, hogy trón- és testvérviszály várható. Pont ezért tetszett ez a tónusváltás. A GoT eddig se volt optimista, de most a 3. résztől átment egy szorongatóan sötét, depressziós-borúlátó alaphangulatba. Nem merem Shakespeare királydrámáival egy lapon/napon említeni, de valami hasonló "mindenki megdöglik" érzés volt a levegőben.

Az 5. részben benne volt az összes háborúellenes film legszebb hagyománya. Miguel Sapochnik nagyon tud.
Amikor Tyrion belép a Vörös torony maradványaiba, és hóként hull a pernye (egy elszenesedett testen közeliben látjuk, hogy azok nem hópelyhek), majd az időjárás átvált tényleges havazásba, (később látjuk Dany megvalósult látomását) akkor teljesedik ki a "winter is here" szimbolikája. Így egyben végignézve az egészet, számomra megfordult a tanulság: minek nekünk whitewalkerek, amikor magunk is képesek vagyunk ugyanazt előidézni? A belső megosztottság nagyobb ellenség, mint a külső fenyegetés. Westeros egész történelmében a whitewalkerek csak egy csapat volt a sok közül, egyetlen csatában a megfelelő eszközt és az Achilles-sarkat megtalálva ki lehetett iktatni őket, ahogy Dany sárkányait. De ha úgy adódik, ugyanannyi joguk lett volna átvenni a hatalmat Westeroson, mert nem rosszabbak az élőknél, ők is paradigmaváltók, Danyhez hasonlóan ők is tudják, hogy mi a jó a népnek.

Daenerys bukása meglepő volt, mert 8 évadon keresztül uralkodásra készítették fel. Viszont amikor tömegmészárlásba kezdett, nagyon meggyűlöltem. Az ő fényképezése és montázsolása a vége felé egyértelműen az amúgy agyonhasznált Leni Riefenstahl-féle Hitler-propagandafilmek motívumaira emlékeztet.(Úgy tudom, a Star Wars hozta divatba. Csakhogy Az ébredő Erő legalább konzekvensen használta, nem úgy mint a stílusérzéketlen G. Lucas az Egy új remény legvégén.) És ez így, visszagondolva egészen végig jelen volt a sorozatban.
Tóth Csaba politológus egy előadásában még a 4. évad környékén kifejtette, hogy higgyük el, az a rendszer, amiben élünk, még mindig jobb, mint amit Daenerys Targaryen eddig megvalósított, és amire valószínűleg ez után készül.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

 

Filmkatalógus alsó
Copyright © 2005-2018, www.FilmKatalogus.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Impresszum | Médiaajánlat | DVD üzletszabályzat, kapcsolat | Sitemap | E-mail: info@filmkatalogus.hu

Ez a weboldal cookie-kat használ, melyekre szükség van az oldal megfelelő működéséhez. További információk